Studenci UMK apelują o bezpieczną sesję. Pod ich petycją przybywa podpisów

2020-05-21 22:44 Magdalena Witt-Ratowska
Czy na UMK będzie zdalna sesja?
Autor: Magdalena Witt-Ratowska Czy na UMK będzie zdalna sesja?

Tylko przez cztery dni petycję w sprawie organizacji letniej sesji egzaminacyjnej na UMK podpisało ponad 3700 osób z Torunia i innych miejsc w Polsce. Powód listu otwartego do władz toruńskiej uczelni jest w obecnych czasach oczywisty i banalny - obawa przed koronawirusem. Społeczność studencka proponuje sesję zdalną lub przełożenie terminu egzaminów.

Studenci boją się o swoje zdrowie i bezpieczeństwo w czasie epidemii koronawirusa. Chodzi między innymi o kontakt z osobami, u których wirus jest bezobjawowy, ryzyko powstania ogniska zakażeń na wydziale czy całym uniwersytecie, niewystarczające środki ochrony, czy chociażby "podróż tysięcy studentów UMK z całego kraju, w tym samym czasie do Torunia"

Do tego kwestia ewentualnego zakwaterowania w akademikach. Pokoje są puste od marca, kiedy studenci musieli je nagle opuścić. Ci, którzy pozostawili wtedy swoje rzeczy, dopiero od 2 tygodni mogą je odbierać z depozytu. Jednym słowem - studenci Uniwersytetu Mikołaja Kopernika wolą sesję zdalną niż tradycyjną. Ostatecznie wnioskują o przeniesienie terminu sesji letniej na wrzesień i zorganizowanie jej w dotychczasowej formie.

W Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu studiuje 22 tys. studentów. Należy pamiętać też o pracownikach uczelni, których jest wielu. Trudnym zadaniem będzie dostosowanie się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia przy tej liczbie osób: zachowanie dwóch metrów odstępu, rzetelna dezynfekcja wszystkich używanych pomieszczeń, ilość osób przebywających na tej samej powierzchni.(...)
Pomimo działalności legislacyjnej Ministerstwa oraz Jego Magnificencji wciąż nie możemy być pewni kiedy oraz w jaki sposób odbędą się egzaminy. Wielu Rektorów Uniwersytetów wydało już zarządzenia na temat zdalnych zaliczeń w sesji letniej, tym samym ograniczając niepewność panującą wśród całej wspólnoty studenckiej. Są to m.in: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Gdański, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. 

Naszym zdaniem przeprowadzenie sesji letniej w ustalonych terminach (na przełomie czerwca i lipca) w sposób tradycyjny na wydziale jest rzeczą niewykonalną oraz niebezpieczną dla nas i wykładowców. Założeniem kwarantanny jest zminimalizowanie przemieszczania się, szczególnie środkami transportu publicznego, z których większości, jako studenci korzystamy.

Pełna treść petycji TUTAJ. List otwarty skierowany jest do Rektora UMK. Na razie nie zapadły decyzje w sprawie sposobu przeprowadzenia egzaminów.

COŚ DOBREGO #21

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.