Setki bezdomnych studentów Erasmusa! Śpią na dworcach, spotykają się z dyskryminacją!

2022-09-30 10:00
Setki bezdomnych studentów Erasmusa! Śpią na dworcach, spotykają się z dyskryminacją!
Autor: unsplash.com Setki bezdomnych studentów Erasmusa! Śpią na dworcach, spotykają się z dyskryminacją!

Wielu studentów przybyłych do Włoch w ramach unijnego programu Erasmus nie ma dotąd stałego dachu nad głową i od tygodni poszukuje pokoju do wynajęcia. W takiej sytuacji są także niektórzy studenci z Polski. Zdarza się, że młodzież pada ofiarą oszustw i traci wpłacone zaliczki. Grupa Hiszpanów spała na dworcu w mieście Ferrara.

Temat bezdomnych studentów z Erasmusa to najbardziej popularna kwestia we włoskich mediów. Zdarza się bowiem tak coraz częściej, że młodzież pada ofiarą oszustw i traci wpłacone zaliczki.

Problemem są zarówno coraz wyższe ceny, jak i brak ofert. W Rzymie minimalny koszt wynajmu jednoosobowego pokoju to 400- 450 euro za miesiąc, ale takie oferty publikowane w internecie znikają w ciągu kilku minut. Najczęściej jest to kwota 500 euro plus w udział w rachunkach.

Sytuacja w Wiecznym Mieście jest bardzo trudna. Na uniwersytet La Sapienza, największy w Europie, przybyli studenci z wielu krajów UE, w tym z Polski, i pod koniec września rozpoczęli zajęcia. Nie brakuje wśród nich tych, którzy mimo trwających niekiedy tygodnie poszukiwań dotąd nie znaleźli pokoju.

Młodzież nocuje w hostelach lub w hotelach i stamtąd kontynuuje poszukiwania stałego miejsca. Inni tymczasowo nocują u kolegów czy zaprzyjaźnionych rodzin.

Studenci, cytowani na portalach informacyjnych mówią o chaosie i coraz większych problemach, z jakimi się zmagają nie mając zapewnionego stałego noclegu w chwili, gdy już rozpoczęły się zajęcia. Co więcej, dodają, spotykają się nawet ze zjawiskiem budzącym ich zdumienie i nazywają je otwarcie dyskryminacją.

Bywa bowiem, że właściciele publikując ogłoszenia o mieszkaniu lub pokoju do wynajęcia zastrzegają- „nie dla studentów Erasmusa” i nie kryją swej niechęci do nich.

Dziennik "Il Messaggero", agencja Ansa i prasa w Hiszpanii poinformowały o grupie studentów z tego kraju, którzy nie będąc w stanie znaleźć miejsc w Ferrarze w Emilii- Romanii nocowali na tamtejszym dworcu. Innym cudzoziemcom, którym groziło spanie na ulicach, pomogli studenci, mający już zakwaterowanie.

Arnold Schwarzenegger zwiedził Auschwitz
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE