Antyki

i

Autor: Grzegorz Adamczewski

Historia i archeologia

Rzymskie monety odnalezione koło Torunia. Niesamowite znaleziska w Małej Nieszawce

2023-10-11 8:18

Poszukiwacze ze znanej w naszym regionie poszukiwawczej grupy grupy Weles już po raz kolejny mogą pochwalić się znaleziskami z różnych okresów naszej historii. Oprócz wielu rzymskich monet, znaleziono również bełt od kuszy, monetę krzyżacką, gwiazdkę od ostrogi rycerskiej, fibule rzymską i inne srebrne monety.

Znaleziska

i

Autor: Facebook Weles

Atrakcyjny teren

Po raz kolejny odnaleziono dowody potwierdzające tezę, że Toruń i jego okolice były przez stulecia ośrodkiem nie tylko tranzytu, wędrówek ludów, ale i handlu mającym związki z Cesarstwem Rzymskim poprzez szlaki handlowe w tym Szlak Bursztynowy i św. Jakuba – informują poszukiwacze z grupy Weles. – Znaczenie ma tutaj oczywiście położenie przy Wiśle przy brodach i przeprawach przez nią oraz pobliskie bogate terenu Kujaw, osad celtyckich, późniejszych księstw Gniewkowskiego i dalej na Kujawy właściwe, a z drugiej strony tyku Pomorza i Ziemi Chełmińskiej.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE