T-14 Armata

i

Autor: AP Photo/Alexander Zemlianichenko Rosyjski czołg T-14 Armata

Wojna na Ukrainie

Rosja użyje nowej śmiercionośnej broni?! Brytyjski resort obrony alarmuje!

2023-05-02 8:54

Rosja od jakiegoś czasu zapowiadała wprowadzenie na front ukraiński swoich nowych czołgów - T-14 Armata. Obserwatorzy wskazywali, że Rosjanie najpewniej nie mają za dużo egzemplarzy i nadal je dopracowują. Jednak brytyjski resort obrony ostrzega przed ich wprowadzeniem i możliwościami bojowymi.

Rosja prawdopodobnie rozważa rozmieszczenie na Ukrainie niewielkiej liczby swoich nowych czołgów podstawowych T-14 Armata. Jeśli jednak to zrobi, będzie to miało znaczenie głównie propagandowe - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej zaprezentowano zdjęcia satelitarne wykonane pod koniec grudnia, które pokazują czołgi T-14 na poligonie w południowej Rosji, który jest używany w przygotowaniach militarnych związanych z wojną na Ukrainie. Prorządowe media rosyjskie twierdziły, że T-14 są przygotowywane do rozmieszczenia.

Jakiekolwiek rozmieszczenie T-14 będzie prawdopodobnie dla Rosji decyzją obarczoną wysokim ryzykiem. Trwający jedenaście lat program (produkcji czołgów) jest opóźniony, zmniejszono w nim planowaną liczebność i pojawiły się doniesienia o problemach z produkcją. Dodatkowym wyzwaniem dla Rosji jest dostosowanie łańcucha logistycznego do przewozu T-14, ponieważ jest on większy i cięższy od innych rosyjskich czołgów. Jeśli Rosja rozmieści T-14, to prawdopodobnie głównie w celach propagandowych. Produkcja wynosi prawdopodobnie zaledwie kilkadziesiąt sztuk, a dowódcy raczej nie zaufają temu pojazdowi w walce.

Ostatnie miesiące wojny pokazały, że T-14 to raczej propagandowa wydmuszka. Rosjanie nie są w stanie już ukryć swojego zacofania technologicznego. To dobra wiadomość dla Ukrainy i całego wolnego świata.

Czy Putin może wygrać tę wojnę?

Posłuchaj rozmowy z ekspertem!

Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE