Teatr im.Wilama Horzycy

i

Autor: Magdalena Witt-Ratowska Teatr im.Wilama Horzycy

Puste widownie i sceny w Międzynarodowy Dzień Teatru. Ale online wszystko jest możliwe!

2020-03-27 0:51

Miały być premiery, Wilamy, festiwal, otwarcia, spotkania, nagrody. Na razie nic z tego. Przynajmniej w świecie realnym. Toruńskie teatry przeniosły się do Internetu i zapraszają do różnych aktywności i nietypowych spotkań. Dobre strony to możliwość zwiedzania miejsc, których w "normalnych" warunkach byśmy nie dostrzegli albo zwyczajnie nie mogli tam wejść. Złe - to na przykład brak tegorocznego festiwalu KONTAKT.

To miała być jubileuszowa, 25. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego KONTAKT w Teatrze im.Wilama Horzycy. Kilka dni temu impreza została ostatecznie odwołana:

Z przykrością informuję, że po długich wahaniach i z żalem odwołuję tegoroczną 25. edycję MFT KONTAKT z oczywistych powodów. Moim zdaniem ani w Polsce, ani w Europie nie będzie z końcem maja warunków dla zorganizowania skomplikowanej logistycznie imprezy artystycznej wymagającej przemieszczania się dużych grup teatralnych na znaczne odległości. Zaproszonym do udziału w festiwalu teatrom i wszystkim, którzy pracowali przy organizacji tegorocznej edycji serdecznie dziękuję za współpracę. Będziemy się starali o przeniesienie 25. edycji na późniejszy termin. Mam nadzieję, że spotkamy się w Toruniu w niedalekiej przyszłości - pisze Andrzej Churski, dyrektor festiwalu.

Nie będzie też corocznej Gali Wilamów. Przynajmniej w planowanym terminie (28.03). Za to w sieci trwa plebiscyt na ulubiony spektakl widzów, organizowany z okazji stulecia teatru polskiego w Toruniu. Za głosy wystarczą komentarze. Do Horzycy można też wejść nie opuszczając domu.
W każdy poniedziałek o 18:00 na stronie na Facebooku pojawiają się materiały filmowe z cyklu „Poznaj Teatr Online". Paweł Paszta, dyrektor artystyczny, pokazuje miejsca niedostępne nawet podczas tradycyjnego zwiedzania. To wizyty na strychu nad widownią i w podziemiach, czyli kotłowni pod dużą sceną. Tam zobaczymy m.in. ścianę, gdzie aktorzy ćwiczyli rzuty siekierą, magazyn oświetleniowy z nieliczoną ilością lamp do spektakli, czy turbinę z 1941 roku (tzw. Abluftkammer), służącą jako ówczesny wentylator. Najbliższa wycieczka online odbędzie się 30 marca.
W Internecie można podejrzeć, co robią aktorzy Horzycy i co polecają w tym trudnym czasie swoim widzom. I sobie. To może być sprzątanie świata (niestety, zawsze po kimś), domowe zielarstwo czy leśne kąpiele.
Co jeszcze? Niedzielne spotkania teatralne dla najmłodszych - kolejne 5 kwietnia, a tematem ma być odwaga.

Teatr Baj Pomorski w Toruniu

i

Autor: Magdalena Witt-Ratowska Teatr Baj Pomorski w Toruniu

Odwagą musi się wykazać "Robinson Crusoe". Spektakl wraca do Baja Pomorskiego i jest specjalną propozycją na weekend. Od 27 marca od godziny 9.00, do 29 marca w samo południe - przedstawienie będzie dostępne online na kanale teatru. "Robinson Crusoe" wciągnie młodych widzów sprzed ekranów w swój barwny, pełen przygód i muzyki świat. Wcześniej teatr udostępnił już przedstawienie "Jaś i Małgosia", również w reżyserii Zbigniewa Lisowskiego. Obejrzało je 5 tysięcy osób - informuje Bartosz Adamski, kierownik literacki.

Ponadto Baj proponuje oprowadzanie po teatrze, czytanie bajek czy warsztaty logopedyczne z aktorami.

Teatr Muzyczny w Toruniu

i

Autor: Magdalena Witt-Ratowska Teatr Muzyczny w Toruniu

I jeszcze Teatr Muzyczny. Tu niemal ruiny...Ale to oznacza, że pracom przy budowie nowej sceny głównej w dawnym kinoteatrze "Grunwald" koronawirus nie szkodzi. W każdym razie i tu można wirtualnie zajrzeć za kulisy sceny w Pałacu Dąmbskich przy ul.Żeglarskiej, posłuchać i zobaczyć, co ciekawego u aktorów. Za to planowana na marzec premiera "Niesamowitych przygód 10 skarpetek" musi jeszcze poczekać.