Czyste powietrze wokół Torunia

i

Autor: Facebook

Ekologia

Program "Czyste Powietrze" ma już 5 lat. Co udało się zrobić w tym czasie?

2023-09-21 10:16

Od 2019 roku radykalnie poprawiła się jakość powietrza w regionie. Tak twierdzą władze Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Celem Programu Czyste Powietrze jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych.

Jest to program przeznaczony dla:

  • Dla właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.
  • Dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy, oraz przeprowadzenia niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.
  • Dotacja może wynosić do 30 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania i 37 000 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania.

Dotacje obejmują także prace termomodernizacyjne, tzn. wszelkie działania służące uszczelnieniu i ociepleniu budynku, w taki sposób, by do jego ogrzania,  potrzebna była mniejsza ilość energii. Dzięki temu właśnie dopłaty można uzyskać m.in. do wymiany okien, drzwi zewnętrznych i balkonowych oraz bram garażowych na bardziej energooszczędne.

W naszym województwie są miasta, które miały największe problemy z czystością powietrza. Na przykład w Nakle nad Notecią odnotowywano ponad 100 przekroczenie parametrów powietrza rocznie. Dzisiaj to miasto mieści się w normie, którą jest do 35 przekroczeń rocznie. Zdecydowanie obniżyliśmy też emisję pyłów. To pokazuje, że warto inwestować w czyste powietrze, że będziemy oddychać z roku na rok coraz lepszym powietrzem - poinformował Ireneusz Stachowiak - prezes WFOŚiGW w Toruniu.

Jest lepiej

Z badań przeprowadzonych przez WIOŚ wynika, że nasze województwo jest jednym z krajowych liderów we wdrażaniu programu i liderem jeśli chodzi o kompleksową termomodernizację.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE