Ciekawostka

Poszlibyście na plażę ze szkła? To miejsce robi wielkie wrażenie!

2023-09-17 17:02

Czy słyszeliście kiedyś o plaży ze szkła? Kto z was był w takim nietypowym miejscu? Mniej znanym miejscem i niezbyt gościnnym jest plaża w zatoce Ussury w Rosji na Dalekim Wschodzie. Skąd się wzięła? Odpowiedź jest banalna. W latach ZSRR w tym miejscu znajdowało się wysypisko szklanych butelek. Reszty procesu dokonała woda.

Szklana plaża

Szklana plaża istnieje! To niezwykłe miejsce - nieco zapomniane - znajduje się w Rosji na Dalekim Wschodzie w zatoce Ussury. Turysta może odnieść wrażenie, że plaża ciągnąca się wzdłuż morza wypełniona jest kolorowymi kamieniami rozmaitych wielkości i wielu kolorach. Po bliższych oględzinach można dostrzec, że te kamienie faktycznie są zrobione ze szkła! Jak do tego doszło? Czy był to proces naturalny? Nic bardziej mylnego.

Ta kolorowa, szklana plaża powstała w wyniku zjawiska całkowicie normalnego w Rosji. W tym miejscu w latach ZSRR było zwyczajne wysypisko odpadów szklanych, głównie kolorowych butelek. Obiekty te tłukły się i rozpadały na tysiące drobnych elementów. Dalszą pracę wykonywała woda morska. Fale obmywające brzegi szlifowały odłamki szkła, aż nadały im obłe, nieostre kształty. W ten sposób powstało wrażenie, iż są to kamyczki. Odpady ze szkła pochodziły z nieodległej fabryki porcelany i tworzyw szklanych.

Czy są gdzieś podobne szklane plaże?

Plaża ze szkła, znana również jako "szklana plaża", znajduje się na wyspie Okinawa w Japonii. Miejsce to nazwano: "Glass Beach" lub "Garuza Beach". Plaża jest wyjątkowa ze względu na fakt, że zamiast piasku, pokryta jest kolorowymi, gładkimi kawałkami szkła, które powstały w wyniku procesu erozji i polerowania szkła przez fale morza. Szkło jest bardzo drobne i ma różne kształty oraz kolory, co tworzy piękne, niemal szklane mozaiki na plaży.

Mimo że plaża ta jest bardzo atrakcyjna i niezwykle kolorowa, to z powodu swojej nietypowej powierzchni może być nieprzyjemna do chodzenia boso, dlatego też warto zabrać ze sobą obuwie.