Pomniki na szynach: wszystkie „Swingi” w Toruniu mają mieć patronów

i

Autor: Michał Kaproń

Pomniki na szynach: wszystkie „Swingi” w Toruniu mają mieć patronów

2022-01-11 20:44

Wszystkie spośród 22 nowoczesnych tramwajów pełniących służbę w toruńskiej komunikacji miejskiej ma mieć swoich patronów. Trwa plebiscyt na nazwy trzynastu, bezimiennych dotąd, Swingów.

W lutym do zajezdni przy ul. Sienkiewicza ma przybyć ostatni z pięciu zamówionych Swingów. Dwa z nich mają już swoich patronów – to Mikołaj Kopernik i gen. Elżbieta Zawacka. Siedem starszych pojazdów otrzymało imiona po osobach szczególnie zasłużonych dla powrotu naszego miasta do niepodległej Polski. To gen. Józef Haller, Otton i Helena Steinbornowie, Helena Piskorska, Stefan Łaszewski, Stanisław Skrzyński i Władysław Szuman. Miasto chce rozszerzyć tradycję nazywania nowych tramwajów imionami wybitnych Torunian.

To nie mogą być nazwy przypadkowe, stąd poprosiliśmy Towarzystwo Miłośników Torunia o wytypowanie imion i nazwisk Torunianek i Torunian lub osób związanych z naszym miastem – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Głosowanie potrwa do 10 lutego. Specjaliści z ToMiTo wytypowali 22 postaci związane z Toruniem, spośród których można wybrać od 5 do 13 wybranych kandydatów i oddać na nich swój głos. Kim są potencjalni patroni toruńskich tramwajów?

Antoni Bolt – prezydent Torunia w latach 1924-1936, polityk Stronnictwa Narodowego, prawnik. Zamordowany w KL Auschwitz-Birkenau w 1941 roku.

Grzegorz Ciechowski – lider zespołu Republika, kompozytor, poeta, pianista i flecista. Karierę zaczynał jako student filologii polskiej na UMK dołączając do toruńskiego zespołu Res Publica.

Prof. Władysław Dziewulski – astronom, jeden z założycieli UMK, inicjator stworzenia obserwatorium astronomicznego w Piwnicach.

Tony Halik – podróżnik, dokumentalista, fotograf. Autor wielu publikacji o tematyce podróżniczej, a także popularnych audycji telewizyjnych, m.in. „Pieprz i Wanilia”. Urodzony w Toruniu.

Alfons Hoffmann – inżynier-elektryk, działacz na rzecz powrotu Pomorza Wschodniego do Polski. Od 1920 roku pełnił funkcję specjalisty ds. elektryfikacji Pomorza w Urzędzie Wojewóczkim w Toruniu.

Prof. Wilhelmina Iwanowska – astronomka, jedna z założycielek UMK, wieloletnia wykładowczyni akademicka i kierowniczka obserwatorium astronomicznego w Piwnicach. Twórczyni toruńskiej szkoły radioastronomii.

Prof. Ludwik Kolankowski – pierwszy rektor UMK, historyk

Samuel Bogumił Linde – językoznawca, leksykograf. Autor pierwszego słownika języka polskiego. Urodzony w Toruniu.

Prof. Tymon Niesiołowski – malarz, grafik, uczeń Wyspiańskiego i Mehoffera, jeden z założycieli Wydziału Sztuk Pięknych UMK.

Władysław Raczkiewicz – prezydent RP na uchodźstwie, w latach 1936-1939 wojewoda pomorski

Leon Raszeja – prezydent Torunia w latach 1936-1939, prawnik. Zginął w trakcie kampanii wrześniowej.

Marian Rose – drużynowy mistrz świata w żużlu z 1966 roku, zawodnik toruńskich klubów w latach 1958-1970. Urodzony w Toruniu.

Jakub Kazimierz Rubinkowski – właściciel ziemski, kupiec, rajca toruński, tłumacz, literat i bibliofil. Inicjator stosunków handlowych Torunia i Gdańska z Polską. Działacz na rzecz równouprawnienia katolików w Toruniu.

Hrabia Fryderyk Florian Skarbek – właściciel ziemski, ekonomista, pisarz. Urodzony w Toruniu.

Samuel Thomas von Sömmering – lekarz, anatom, fizyk. Wynalazca telegrafu elektrochemicznego. Urodzony w Toruniu.

Prof. Stefan Srebrny – filolog klasyczny. Tłumacz dzieł Sofoklesa, Eurypidesa i Arystofanesa. Pierwszy kierownik Katedry Filologii Klasycznej UMK. Kierownik artystyczny toruńskiego teatru.

Henryk Stroband – w latach 1587-1609 burmistrz Torunia. Aktywny działacz na rzecz rozwoju toruńskiej edukacji, inicjator rozbudowy Ratusza Staromiejskiego i modernizacji systemu obronnego miasta.

Prof. Ignacy Tłoczek – architekt i urbanista. Główny architekt miejski Torunia, pomysłodawca i projektant „Łuku Cezara”, autor planu rozbudowy miasta z 1935 roku.

Łukasz Watzenrode – urodzony i zmarły w Toruniu biskup warmiński, dyplomata, doradca polskich królów. Kierował szkołą przy kościele św. Janów w Toruniu.

Gustaw Traugott Wiese – mistrz piernikarski, handlarz. Twórca przemysłowej produkcji pierników w Toruniu.

Inż. Zygmunt Wojciechowski – elektrotechnik, autor „Kroniki Elektrowni, Gazowni i Tramwajów” w której opisał przedwojenny skok technologiczny Torunia.

Prof. Maria Znamierowska-Prüfferowa – etnografka, założycielka i wieloletnia dyrektorka toruńskiego Muzeum Etnograficznego. Jedna z pionierek badań etnograficznych na UMK.