Tramwaj zwany „Zo”. Nowy Swing na toruńskich torach

i

Autor: Michał Kaproń Tramwaj PESA Swing

Tramwaj zwany „Zo”. Nowy Swing na toruńskich torach

2022-01-10 20:54

Ma 30 metrów długości, nosi imię gen. Elżbiety Zawackiej i kiedyś będzie woził pasażerów na Osiedle JAR. Kolejny pięcioczłonowy Swing zasilił tabor zajezdni przy ulicy Sienkiewicza.

Drugi z pięciu zamówionych przez Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu nowych tramwajów dostarczyła bydgoska PESA. Pierwszy tramwaj z tej serii otrzymał imię Mikołaja Kopernika, patronką drugiego została generał Elżbieta Zawacka. Wyjechanie tramwaju na trasę zbiegło się z obchodami trzynastej rocznicy śmierci „Zo”.

Tramwaj zwany „Zo”. Nowy Swing na toruńskich torach

i

Autor: Michał Kaproń Tablica informacyjna o Elżbiecie Zawackiej

Myślę, że to ważne. Że trzeba pamiętać. Jej prawie stuletnie życie to była służba. Ona służyła Polsce jako pedagog, jako żołnierz, jako historyk – mówiła Dorota Zawacka-Wakarecy, prezeska Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej.

Tramwaj zwany „Zo”. Nowy Swing na toruńskich torach

i

Autor: Michał Kaproń Mural na domu, w którym mieszkała Elżbieta Zawacka

Kolejne dwa Swingi z aktualnego zamówienia mają dotrzeć do Torunia jeszcze w styczniu. Ostatni, piąty z tej serii, a w sumie dwudziesty drugi pojazd z PESY, zostanie dostarczony w lutym. Pojazdy, w odróżnieniu od poprzednich Swingów, mają więcej miejsc siedzących – 49 w porównaniu do 40 w tych z poprzedniego zamówienia. Są też wyposażone w lepszej klasy izolację termiczną i akustyczną.

Za pięć nowych tramwajów miasto zapłaciło ponad 46 milionów złotych, zakup jest jednak częścią wartego ponad 400 milionów złotych projektu Poprawy funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu w ramach BiT City II, który w 66% sfinansowała Unia Europejska.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE