Sejm

i

Autor: Wikipedia Sejm poparł projekt ws. Polaków walczących w armii ukraińskiej

Polacy za walkę na Ukrainie nie pójdą do więzienia! Minister o projekcie ws. abolicji

2022-12-22 12:22

Minister Michał Dworczyk mówił we wtorek o ponadpartyjnym projekcie ustawy w sprawie abolicji dla Polaków walczących w wojsku ukraińskim. Twierdził, że projekt warto przyjąć, gdyż Polacy walczą z Rosją w słusznej sprawie. Projekt poparły niemal wszystkie formacje polityczne w polskim Sejmie.

We wtorek do Sejmu trafił projekt ustawy o wyłączeniu odpowiedzialności karnej za podjęcie po 20 lutego 2014 r. przez obywatela polskiego służby w Siłach Zbrojnych Ukrainy bez wymaganej zgody. Podobnie, za przestępstwo nie będzie uznane prowadzenie zaciągu polskich obywateli lub przebywających w Polsce cudzoziemców do ukraińskiego wojska. Pod projektem podpisali się posłowie PiS, KO, Lewicy, Koalicji Polskiej-PSL, Polski 2050 oraz PPS. Warto zaznaczyć, że Sejm nie przyjął senackiego projektu ustawy o abolicji dla ochotników broniących wolności i niepodległości Ukrainy, który zalegał od miesięcy. Dworczyk dodał, że projekt senacki znacznie różnił się od propozycji złożonej w Sejmie.

Projekt jest konsensusem wielu opcji politycznych. Projekt podpisany został przez posłów reprezentujących niemal wszystkie środowiska polityczne w Sejmie. Wsparcie dla Ukrainy przeciw rosyjskiej agresji to kwestia pozostająca ponad podziałami politycznymi.

Co zakłada nowy projekt? Przede wszystkim proponowana jest w nim abolicja dla wszystkich, którzy angażowali się w walkę po stronie ukraińskiej od 2014 roku, czyli od faktycznego początku ataku Rosji na Ukrainę. Ponadto projekt nie przewiduje obowiązku dodatkowego zgłaszania czy rejestrowania faktu służby w ukraińskich siłach zbrojnych.

Obecne przepisy zezwalają na służbę polskich obywateli w siłach zbrojnych innych państw tylko za zgodą szefa MON, co - jak wskazują autorzy projektu - każdorazowo wymaga długotrwałej procedury. Wstąpienie do służby w obcym wojsku bez zgody jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

W uzasadnieniu projektu napisano, że obywatele Polski decydujący się na wstąpienie do ukraińskiego wojska kierują się solidarnością z państwem niewinnie zaatakowanym przez agresora, który nie ukrywa wrogich zamiarów także wobec Polski, a także patriotyzmem, działając tym samym na rzecz bezpieczeństwa Polski.

Projektowana ustawa ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.