Muzeum Twierdzy Toruń

i

Autor: Wojtek Szabelski, Urząd Miasta Torunia Podoba ci się Muzeum Twierdzy Toruń? Zagłosuj!

Podoba ci się Muzeum Twierdzy Toruń? Zagłosuj!

2021-07-27 16:36

Muzeum Twierdzy Toruń przeszło do drugiego etapu konkursu TOP Inwestycje Komunalne 2021, organizowanego przez Portal Samorządowy. 10 z nich zostanie nagrodzonych przez Radę Konsultacyjną. Wyniki poznamy do 20 sierpnia. Niezależnie od werdyktu jury, głosować na swoją ulubioną inwestycję miejską może każdy Internauta. Głosowania jury i czytelników są niezależne i nie mają na siebie wpływu.

W serwisie PortalSamorzadowy.pl zaprezentowano 20 inwestycji, które przeszły do II etapu konkursu TOP Inwestycje Komunalne 2021. Dziesięć z nich zostanie nagrodzonych przez Radę Konsultacyjną. Zasiadają w niej doświadczeni samorządowcy, ekonomiści, menedżerowie, eksperci i urzędnicy. W konkursie doceniani są ci, którzy dzięki odważnym prorozwojowym decyzjom inwestycyjnym stają się liderami środowiska, wyznaczają trendy. Tegoroczna edycja konkursu dotyczy inwestycji oddanych do użytku w roku 2020 lub zrealizowanych w co najmniej połowie. Co roku Redakcja otrzymuje po kilkaset zgłoszeń.

Głosowanie odbywa się TUTAJ. Gala przyznania nagród odbędzie się w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2-4 września 2021 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowych w Katowicach.

O nominowanej toruńskiej inwestycji

Celem inwestycji Adaptacja budynku Koszar Bramy Chełmińskiej na cele muzealne Muzeum Twierdzy Toruń były ochrona i rozwój unikalnego dziedzictwa kulturowego Torunia, związanego z zabudową forteczną Twierdzy Toruń oraz efektywne wykorzystanie jego potencjału dla osiągania korzyści społecznych i gospodarczych w wymiarze ponadregionalnym i międzynarodowym.

Zakres inwestycji obejmował przeprowadzenie remontu konserwatorskiego budynku Koszar Bramy Chełmińskiej z otoczeniem, zakup trwałego wyposażenia i przygotowanie ekspozycji na potrzeby Muzeum Twierdzy Toruń, a także zabezpieczenie obiektu przed zniszczeniem. Wykonano m.in. roboty ziemne, roboty izolacyjne, remont kominów ponad dachem, udrożnienie kanałów drenarskich nad stropem, wymieniono i poddano renowacji stolarkę okienną i drzwiową, poddano renowacji elewację ceglaną, odtworzono klatkę schodową. Konieczne było też wykonanie instalacji sanitarnych i elektrycznych. Zadbano też o elementy zewnętrzne, m.in.: nasadzono drzewa i krzewy, stworzono trawniki i uformowano nasypy. Wymieniono także nawierzchnie placów i parkingu, chodników i alejek spacerowych. Budynek, jego otoczenie, a także ekspozycja zostały przystosowane na potrzeby osób z niepełnosprawnościami (miejsca parkingowe, toalety, podnośnik, możliwość zmiany wielkości czcionki w aplikacji Twierdza Wiedzy).

W wyniku realizacji projektu, za blisko 23 miliony złotych (blisko 15 milionów złotych pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego) powstała jeszcze w roku 2020 nowa przestrzeń do prowadzenia działalności kulturalnej – Muzeum Twierdzy Toruń. Ze względu na epidemię koronawirusa otwarto ją kilka miesięcy od zakończenia prac, w kwietniu 2021 roku.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!