Marszałek wojwództwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki

i

Autor: Magdalena Witt-Ratowska Marszałek wojwództwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki

Pieniądze dla szpitali, kontrole na lotnisku, e-szkoła dla uczniów, telepraca - marszałek województwa wydaje komunikat

2020-03-13 8:51

5 milionów złotych - to dodatkowe środki z budżetu państwa, na mocy specustawy, dla szpitali o podwyższonej gotowości w kujawsko-pomorskiem. To Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy i Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Rydygiera Oddział Obserwacyjno-Zakaźny w Toruniu.

Pieniądze są przeznaczone na aparaturę używaną w intensywnej terapii, respiratory, urządzenia i odczynniki do diagnostyki laboratoryjnej, środki ochrony osobistej dla personelu medycznego i zakażonych pacjentów – m.in. maski z zestawem filtrów i kombinezony - oraz środki dezynfekcyjne.
Do Bydgoszczy trafią też pulmonologiczna karetka transportowa i ambulans. Do Torunia dla szpitala zakaźnego będą respiratory i izolatory transportowe.

Port Lotniczy Bydgoszcz wprowadza od dziś (13.03) pomiar temperatury wszystkich osób wchodzących na teren lotniska i wszystkich pasażerów przylatujących. Osoby z podwyższoną temperaturą lub objawami choroby będą kierowane do dodatkowej kontroli, zgodnie z decyzjami inspektora sanitarnego. Uruchomiono też infolinię pod numerem telefonu 52 365 47 00.
Na polecenie marszałka województwa wszystkie pociągi oraz autobusy, należące do regionalnej spółki, są bezwzględnie odkażane po każdym kursie.
Dla maturzystów i ósmoklasistów ruszy Kujawsko-Pomorska e-Szkoła. Start w poniedziałek (16.03) o godzinie 10.00, a od wtorku nadawać będzie codziennie 6 półgodzinnych lekcji online – wykładów, pokazów, warsztatów – z przerwami na pytania i dyskusję. Program przygotowują centra edukacji nauczycieli w regionie. Dla młodszych uczniów oraz szkół branżowych też pojawi się wkrótce program i możliwość e-nauki.

Pozamykane dzienne domy opieki społecznej, kluby seniora, domy środowiskowe - kto zajmie się teraz seniorami w Toruniu i regionie? Są plany, by w tym trudnym czasie zajęli się nimi żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej - informuje zarząd województwa kujawsko-pomorskiego.
Chodzi przede wszystkim o dowożenie im posiłków, zakupy oraz ewentualną pomoc w codziennych czynnościach. Dla seniorów, osób chorych i niesamodzielnych bardzo ważna jest też pomoc sąsiedzka.

Sam Urząd Marszałkowski w Toruniu również chroni się przed koronawirusem. Namawia do załatwiania spraw przez internet. Wszyscy, którzą stawić się osobiście, powinni wcześniej umówic się telefonicznie. Każdy, kto wchodzi do urzędu, będzie rejestrowany i miał mierzoną temepraturę.
Cała korespondencja będzie przechodzić przez punkt podawczy, gdzie zostanie poddana dezynfekcji za pomocą lamp z ultrafioletem. Od poniedziałku część urzędników będzie wykonywała swoje obowiązki w formie telepracy.
Więcej o komunikacie marszałka województwa w sprawie epidemii COVID-19 TUTAJ.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE