Park na Bydgoskim Przedmieściu czeka spory lifting przed wakacjami. Co się zmieni?

2021-11-05 15:03

Park Miejski w Toruniu czeka sporo zmian. Mieszkańcy będą mogli korzystać z nowej przestrzeni już za kilka miesięcy. Co się zmieni, a co będzie ukłonem w stronę historii tego miejsca?

Jest urokliwy i ma niezwykłą historię. Teraz część Parku Miejskiego przejdzie rewitalizację. Chodzi o tereny w okolicach Martówki. Stawy oraz alejki w południowej i zachodniej jego części mają przejść spory lifting. Oprócz prac porządkowych w akwenach, mają pojawić się nowe nasadzenia. Wśród nich rośliny wodne, ale i drzewa tj. wierzba, grusze, jabłonie, wiśnie i śliwy. Pojawią się także pnącza oraz krzewów ozdobnych.

Powrót do historii w nowej odsłonie ma zaliczyć tzw. staw z łabędziami. Ma tam pojawić się ocieplany domek dla tych ptaków. Taka konstrukcja znajdowała się tam jeszcze w latach 30. XX wieku.

-  Ponownie pojawi się tam fontanna, zamontowany zostanie domek ocieplany dla łabędzi, a z Mostku Zakochanych spływać będzie woda po kaskadzie. Sam staw zostanie oczyszczony, a dno i jego brzegi umocnione. Blasku wieczornym przechadzkom dodadzą lampy LED, które podświetlać będą fontannę - powiedział Sławomir Wiśniewski z Wydziału Inwestycji i Remontów ​

Na miejscu pojawią się także takie elementy jak punkty dla wędkarzy, przewijaki, lunety do obserwacji przyrody czy kaczkomat. W tym etapie rewitalizacją nie zostaną objęte schody.

Prace mają potrwać około 9 miesięcy. Park nie zostanie zamknięty, a roboty będą przeprowadzone tak, by torunianie mogli korzystać z zielonej przestrzeni. Wykonawcą zadania, wartego blisko 3,2 mln zł, jest firma Timber Project.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE