Park na Bydgoskim Przedmieściu czeka spory lifting przed wakacjami. Co się zmieni?

2021-11-05 15:03

Park Miejski w Toruniu czeka sporo zmian. Mieszkańcy będą mogli korzystać z nowej przestrzeni już za kilka miesięcy. Co się zmieni, a co będzie ukłonem w stronę historii tego miejsca?

Jest urokliwy i ma niezwykłą historię. Teraz część Parku Miejskiego przejdzie rewitalizację. Chodzi o tereny w okolicach Martówki. Stawy oraz alejki w południowej i zachodniej jego części mają przejść spory lifting. Oprócz prac porządkowych w akwenach, mają pojawić się nowe nasadzenia. Wśród nich rośliny wodne, ale i drzewa tj. wierzba, grusze, jabłonie, wiśnie i śliwy. Pojawią się także pnącza oraz krzewów ozdobnych.

Powrót do historii w nowej odsłonie ma zaliczyć tzw. staw z łabędziami. Ma tam pojawić się ocieplany domek dla tych ptaków. Taka konstrukcja znajdowała się tam jeszcze w latach 30. XX wieku.

-  Ponownie pojawi się tam fontanna, zamontowany zostanie domek ocieplany dla łabędzi, a z Mostku Zakochanych spływać będzie woda po kaskadzie. Sam staw zostanie oczyszczony, a dno i jego brzegi umocnione. Blasku wieczornym przechadzkom dodadzą lampy LED, które podświetlać będą fontannę - powiedział Sławomir Wiśniewski z Wydziału Inwestycji i Remontów ​

Na miejscu pojawią się także takie elementy jak punkty dla wędkarzy, przewijaki, lunety do obserwacji przyrody czy kaczkomat. W tym etapie rewitalizacją nie zostaną objęte schody.

Prace mają potrwać około 9 miesięcy. Park nie zostanie zamknięty, a roboty będą przeprowadzone tak, by torunianie mogli korzystać z zielonej przestrzeni. Wykonawcą zadania, wartego blisko 3,2 mln zł, jest firma Timber Project.