Dla wielu niezrozumiałe, dla nas oczywiste. Społeczny mural zdobi Podgórz

i

Autor: Michał Kaproń

Dla wielu niezrozumiałe, dla nas oczywiste. Społeczny mural zdobi Podgórz

2021-11-04 18:16

Społecznicy z Podgórza wraz z kibicami Elany Toruń dodali koloru lewobrzeżnej części Torunia. Mural przy ulicy Andersa cieszy oczy mieszkańców dzielnicy, jednocześnie udowadniając że legalna współpraca samorządu i środowisk kibicowskich jest możliwa.

To kolejna obywatelska inicjatywa mająca na celu upiększenie tej, zapomnianej nieco, dzielnicy Torunia. Pierwszy mural powstał w maju, znajduje się po sąsiedzku, w głębi osiedla. Malowidło Mateusza Małkiewicza przedstawia elementy charakterystyczne dla Podgórza, na czele z pociągiem. Nowy mural, autorstwa tego samego malarza, to impresja na temat panoramy Torunia utrzymana w barwach żółci i błękitu – barwach Elany Toruń.

Podgórz pięknieje każdego dnia. Nie tylko dzięki inwestycjom, ale i dzięki ludziom, którzy tu mieszkają i mają ogromną energię, żeby działać. Kilka miesięcy temu z inicjatywy tutejszych społeczników skupionych wokół stowarzyszenia Obywatelski Toruń powstał pierwszy społeczny mural i w ślad za tym kibice z toruńskiej Elany zgłosili się, żeby z własnych środków zrealizować kolejny mural. To jest wielkie święto dla działań oddolnych, które tak chcielibyśmy wspierać – mówił radny Piotr Lenkiewicz.

Mura powstał przy współpracy środowiska kibicowskiego z władzami klubu Elana Toruń i toruńskim Zarządem Gospodarki Mieszkaniowej. W formalnych trudnościach kibice mogli liczyć na pomoc społeczników z Obywatelskiego Torunia.

Pomyślałam o takim muralu, bo często bloki były porysowane. Niektóre z tych malunków były, nie powiem, zupełnie do przyjęcia, ale jednak były nielegalne. Pomyślałam sobie, że fajnie by było wyjść z inicjatywą realizacji zgodnej z wszystkimi zasadami, legalnie i tym zainspirować młodzież. Ponieważ znam Mateusza Małkiewicza, zwróciłam się do niego o pomoc, powiedziałam mu tylko o co chodzi i wzięliśmy się do działania. To było fajne, że panowie kibice bardzo to docenili. Ja im tylko podpowiedziałam jak to od początku do końca przeprowadzić, żeby coś takiego zaistniało. Pokazałam im ścieżkę, a oni poszli za ciosem. A ja mogę się cieszyć, że mieszkam na osiedlu, które cały czas pięknieje – mówiła nam Danka Stępkowska, mieszkanka Podgórza i działaczka stowarzyszenia Obywatelski Toruń.

Na twarzach kibiców i prezesa Elany widać było wzruszenie. Mural ma być w najbliższych miesiącach wzbogacony o symbolikę klubową.

Sonda
Co sądzisz o toruńskich muralach?