Nawra

i

Autor: Szymon Zdziebło W pałacu w Nawrze powstanie muzeum ziemiaństwa i wsi

Skarby regionu

Pałac w Nawrze rozkwitnie. Tu powstanie ważne muzeum dla regionu!

2023-03-22 8:51

Remontowany pałac w nieodległej od Torunia Nawrze rozkwitnie. Docelowo ma tu powstać muzeum ziemiaństwa i wsi. Będzie to instytucja kultury niezwykle ważna dla naszego regionu. Nawra związana była z rodziną Sczanieckich, wielkimi polskimi patriotami i posiadaczami ziemskimi.

13 marca 2023 roku na konferencji prasowej marszałek Piotr Całbecki mówił o remoncie pałacu w Nawrze i planach na to historyczne miejsce.

Nawra to historyczne miejsce niezwykle ważne dla dziedzictwa kulturowego, dziedzictwa narodowego Pomorza. Jesteśmy obecnie na etapie dokumentacji projektowej, wkrótce uzyskamy pozwolenie na budowę i jesienią zaczynamy prace remontowo-konserwatorsko-budowlane. Będą bardzo trudne, bo chodzi m.in. o odtworzenie nieistniejących elementów zespołu pałacowo-parkowego. Ten projekt nigdy nie powstałby bez akceptacji społecznej – mówił w czasie spotkania z dziennikarzami marszałek Piotr Całbecki.

Pałac jest w złym stanie technicznym. Docelowo ma zostać odtworzony kształt przestrzenny sprzed 1945 roku, łącznie z ogrodami, łąką oraz szklarnią. Muzeum, które tu powstanie będzie mówiło o tradycji ziemiaństwa z regionu.

Klasycystyczny pałac w Nawrze, zaprojektowany przez Hilarego Szpilowskiego, został zbudowany w latach 1798–1805 dla Konstantego Kruszyńskiego, a następnie przebudowany na potrzeby rodziny Sczanieckich. W czasie II wojny światowej został zdewastowany przez Niemców.

Misję odrestaurowania parku i pałacu w Nawrze, które latem 2022 zostały przez rodzinę Sczanieckich oficjalnie przekazane samorządowi województwa, marszałek Piotr Całbecki powierzył Kujawsko-Pomorskiemu Centrum Dziedzictwa, które przygotowało założenia programowe i funkcjonalne ośrodka. Obecnie trwają kompleksowe prace projektowe, które powinny się zakończyć w drugim kwartale 2023.

Szacowany koszt inwestycji to 40-50 milionów złotych. Środki pochodzić będą z funduszy europejskich (Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza).

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE