Pacjenci z COVID-19 zdrowieją po lekach na serce, jednak prób wciąż jest zbyt mało [AUDIO]

i

Autor: pixabay.com

Pacjenci z COVID-19 zdrowieją po lekach na serce, jednak prób wciąż jest zbyt mało [AUDIO]

2020-09-04 15:46

Leki stosowane w kardiologii pomogą wygrać z koronawirusem? Z taką hipotezą wyszli badacze z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w ramach badań Recovery-Sirio. Póki co wszyscy pacjenci, u których wdrożono leczenie wyzdrowieli, jednak próba jest zbyt mała, by mówić tu o przełomie w walce z COVID-19.

O projekcie badań Recovery-Sirio informowaliśmy na naszym portalu już w maju. To projekt prof. Jacka Kubicy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz prof. Eliano Pio Navarese. Wtedy Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych dał zielone światło dla badania kliniczne, które mają wspomóc walkę z koronawirusem.

To wyjątkowe podejście do tematu COVID-19. Sugeruje zastosowanie już istniejących leków w walce z wirusem, które są popularne w walce z chorobami serca, tj. arytmia czy nadciśnienie tętnicze. Badania były przeprowadzane w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym im. dr Władysława Biegańskiego w Grudziądzu oraz w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach, na oddziałach polsko-amerykańskich klinik serca w Tychach, Zgierzu oraz Kędzierzynie-Koźlu. 10 pacjentów w naszym regionie, które otrzymało lek - wyzdrowiało. By potwierdzić korzystne działanie na wirusa potrzeba znacznie więcej osób, które podejmą się próbie.

Posłuchaj, co o badaniach opowiedział nam prof. Jacek Kubica, naukowiec z UMK, który jest współautorem projektu

Aby wyniki uznać za miarodajne - próbę należy przeprowadzić na około 900 pacjentach. Terapia w badaniach Recovery-Sirio trwa około 14 dni.

Pierwszy pacjent wyleczony osoczem ozdrowieńca

Jak długo przetrwałbyś jako bohater horroru?

Pytanie 1 z 10
Pukasz do drzwi mieszkania swojej drugiej połówki, ale okazuje się, że drzwi są otwarte, a w domu nikt nie odpowiada. Co robisz?