Pacjenci z COVID-19 zdrowieją po lekach na serce, jednak prób wciąż jest zbyt mało [AUDIO]

2020-09-04 15:46
Pacjenci z COVID-19 zdrowieją po lekach na serce, jednak prób wciąż jest zbyt mało [AUDIO]
Autor: pixabay.com

Leki stosowane w kardiologii pomogą wygrać z koronawirusem? Z taką hipotezą wyszli badacze z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w ramach badań Recovery-Sirio. Póki co wszyscy pacjenci, u których wdrożono leczenie wyzdrowieli, jednak próba jest zbyt mała, by mówić tu o przełomie w walce z COVID-19.

O projekcie badań Recovery-Sirio informowaliśmy na naszym portalu już w maju. To projekt prof. Jacka Kubicy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz prof. Eliano Pio Navarese. Wtedy Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych dał zielone światło dla badania kliniczne, które mają wspomóc walkę z koronawirusem.

To wyjątkowe podejście do tematu COVID-19. Sugeruje zastosowanie już istniejących leków w walce z wirusem, które są popularne w walce z chorobami serca, tj. arytmia czy nadciśnienie tętnicze. Badania były przeprowadzane w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym im. dr Władysława Biegańskiego w Grudziądzu oraz w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach, na oddziałach polsko-amerykańskich klinik serca w Tychach, Zgierzu oraz Kędzierzynie-Koźlu. 10 pacjentów w naszym regionie, które otrzymało lek - wyzdrowiało. By potwierdzić korzystne działanie na wirusa potrzeba znacznie więcej osób, które podejmą się próbie.

Posłuchaj, co o badaniach opowiedział nam prof. Jacek Kubica, naukowiec z UMK, który jest współautorem projektu

Aby wyniki uznać za miarodajne - próbę należy przeprowadzić na około 900 pacjentach. Terapia w badaniach Recovery-Sirio trwa około 14 dni.

Pierwszy pacjent wyleczony osoczem ozdrowieńca
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE