Historia i archeologia

Niezwykłe odkrycie archeologów w Toruniu. Ziemia pod komendą straży skrywała prawdziwe skarby

2024-02-22 9:30

Wśród artefaktów uwagę zwracają kolejne fragmenty glinianych naczyń z charakterystycznymi, grzebieniowatymi ozdobami, carska klamra, czy pochwa na nóż, wykonana z kości. Jest też pierścionek z bursztynu, który po odnalezieniu, natychmiast został zanurzony w wodzie dla ochrony.

Na placu, po zburzonej części kompleksu budynków siedziby komendy wojewódzkiej PSP, zakończyły się prace archeologiczne. W tym miejscu stanie nowoczesny obiekt,  specjalnie przygotowany na potrzeby strażaków.

Ciekawe odkrycia

Dzięki zakończonym właśnie pracom archeologicznym dowiedzieliśmy się, że średniowieczny mur oporowy przy fosie, okalała XIX-wieczna ceglana licówka. Dobudowana warstwa różni się znacznie od reszty. W murze zauważalne są regularnie oddalone od siebie (co kilka metrów), otwory na wylot - spustowe. Przymierzając ich lokalizację względem poziomu kamiennego, pierwotnego muru miejskiego, zdradzają, że prawdopodobnie są elementem systemu kanalizacyjnego, deszczowego.

Konik z XII wieku

Jak informują sami strażacy ostatniego dnia robót znaleziono niewielką, kilku centymetrową figurkę konika. Ta, prawdopodobnie zabawka, albo kukiełka  (z uwagi na dziurkę pod spodem do nadziania na patyk), wykonana jest z glinki, pokrytej glazurą i prawdopodobnie pochodzi z przełomu XII i XIII w.

Do tematu wrócimy