Niepokorni filmowcy w Toruniu. Startuje 20. Tofifest

i

Autor: Festiwal Tofifest

Niepokorni filmowcy w Toruniu. Startuje 20. Tofifest

2022-06-27 20:17

Ten tydzień w Toruniu upłynie zdecydowanie pod znakiem kina niepokornego. Sześć dni spotkań z twórcami, pokazów filmowych nowości, a także dużo klasyki – jubileuszowy, dwudziesty Tofifest startuje we wtorek.

Tegorocznym motywem przewodnim jest epokowa trylogia Francisa Forda Coppoli, czyli „Ojciec Chrzestny”. Bardzo długo chodził za mną ten temat i cieszę się, że z okazji dwudziestolecia festiwalu to właśnie on będzie przewodził tegorocznej edycji. Gratką dla kinomanów będzie to, że będziemy mogli te trzy filmy zobaczyć na dużym ekranie. To jest taka wszechstronnej twórczości: zarówno otworzyła złoty okres twórczości reżysera, jak i stała się swoistą trampoliną dla całej rzeszy znakomitych aktorów. To kopalnia cytatów, z której do dziś czerpie wielu z nas

– mówiła nam Kafka Jaworska, dyrektorka Tofifestu. Pokaz pierwszej części Ojca Chrzestnego już 28 czerwca o godzinie 18:00. Pokazy dwóch pozostałych części trylogii uświetnią dwa ostatnie dni festiwalu – sobotę i niedzielę.

Tofifest to także okazja do spotkań z twórcami kina. W tym roku Toruń odwiedzi kilkudziesięciu wybitnych twórców kina: wśród nich Andrzej Grabowski, z którym będziemy mieli okazję porozmawiać o „Piosenkach o miłości” w reżyserii Tomasza Habowskiego, a także Zbigniew Zamachowski, który zagrał w niemieckim obrazie pt. „Monday um zehn”. Jury festiwalu, jak co roku nagrodzi również twórców niepokornych:

Staramy się nagrodzić twórców, którzy konsekwentnie idą swoją drogą, którzy realizują się na polu artystycznym, ale też są zaangażowani w działalność społeczną. Tych, którzy wykorzystują swoją popularność, renomę, czy znane nazwisko do tego, żeby walczyć o istotne dla nich sprawy. W tym roku wyróżnimy dwie osoby: będzie to Robert Więckiewicz oraz Aleksandra Popławska. Robert Więckiewicz to jest twórca, który od początku swojej kariery konsekwentnie realizuje się w projektach trudnych, cały czas upomina się o te elementy, które są dla niego istotne. Podobnie jest z Aleksandrą Popławską, twórczynią, która od początku swojej kariery łączy dwa światy: świat teatralny i świat filmowy. Nie zrezygnowała z trudnego, wymagającego, eksperymentalnego teatru

– mówił nam Artur Zaborski, rzecznik Tofifestu. Złote Anioły za całokształt twórczości odbierze Anna Seniuk i Filip Bajon. Jury festiwalu nagrodzi również Marię Dębską w kategorii „obiecująca aktorka europejska”.