Toruń i Getynga znów przyznały nagrodę literacką

2022-06-27 7:15
Toruń i Getynga znów przyznały nagrodę literacką
Autor: Sławomir Kowalski/www.torun.pl Tegorocznymi laureatkami są Joanna Bator i Terezia Mora

Joanna Bator i Terezia Mora zostały laureatkami Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się w niedzielę, 26 czerwca w Ratuszu Staromiejskim.

Nagroda im. Samuela Bogumiła Lindego jest przyznawana od 1996 roku przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast: Torunia i Getyngi. Nagradzani są nią autorzy, których słowo – jak czytamy w motcie wyróżnienia – „tworzy ideały i wartości, łącząc ludzi, społeczeństwa i narody we wspólnej rozmowie”.

Decyzję w sprawie wyboru tegorocznych laureatek tego zaszczytnego, polsko-niemieckiego wyróżnienia kulturalnego podjęto podczas posiedzenia w Getyndze w 2021 roku. Uroczystość wręczenia Nagrody odbyła się natomiast w Toruniu podczas ostatniego dnia Święta Miasta 2022 r. W sali mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego z rąk Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego i Nadburmistrzyni Miasta Getyngi Perty Broistedt Joanna Bator oraz Terezia Mora otrzymały pamiątkowe dyplomy i plakiety oraz nagrodę finansową w wysokości 5 tysięcy euro.

W prestiżowym gronie dotychczasowych laureatów są m.in.: Wisława Szymborska, Herta Müller, Marcel Reich-Ranicki, Tadeusz Różewicz, Tankred Dorst, Andrzej Stasiuk, Wiesław Myśliwski, Günter Grass i Zbigniew Herbert. W zeszłym roku natomiast wyróżnione zostały Dorota Masłowska i Dea Loher. A więcej o nagrodzie, w tym sylwetki i osiągnięcia tegorocznych laureatek znajdziesz TUTAJ.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE