Mobilne płuca w sercu Torunia. Sprawdzą czym oddychamy w mieście [AUDIO]

i

Autor: Marta Łazarska

Mobilne płuca w sercu Torunia. Sprawdzą czym oddychamy w mieście [AUDIO]

2022-01-14 17:57

Nie widzimy co znajduje się w powietrzu nad Toruniem. Niestety w ostatnim czasie dość mocno jego zawartość mogliśmy odczuć w statystykach zanieczyszczenia w popularnych aplikacjach. Zobrazują to też mobilne płuca, które stanęły na placu Rapackiego.

Mobilne płuca podróżują po całej Polsce. Przez dwa tygodnie sprawdzają czym oddychają mieszkańcy danego miasta. Ostatnio pojawiły się także w Ciechocinku. Wszystko to w ramach kampanii „Zobacz czym oddychasz! Zmień to!” Więcej na ten temat pisaliśmy poniżej.

>>> Zielone Kujawy postawią Mobilne Płuca w Toruniu. Protestują też w sprawie wycinki drzew

Dziś (14.01.) mobilne płuca pojawiły się na placu Rapackiego w Toruniu. Pozostaną tu przez najbliższe dwa tygodnie. To będzie okazja, by naocznie sprawdzić jakość powietrza w mieście. Ostatnie dni w Toruniu nie były łaskawe dla osób, które lubią spędzać czas na świeżym powietrzu. Jak informowaliśmy na naszym portalu - normy pyłów zawieszonych były kilkukrotnie przekroczone. Miała na to wpływ dość niska temperatura, ale i bezwietrzna pogoda.

Mobilne płuca Polskiego Alarmu Smogowego pokażą czym oddychamy w sercu Torunia

I jak dodaje Halina Pomianowska, dyrektorka Wydziału Środowiska i Ekologii w Toruniu - Ta wizualizacja ma także przekonać mieszkańców, którzy posiadają jeszcze źródła ogrzewania na paliwa stałe na wymianę na te bardziej ekologiczne. Urząd od 25 lat dofinansowuje takie działania. W tym czasie na ten cel wydano 25 milionów złotych, cały czas przyjmujemy wnioski. Wielkość dofinansowania waha się od 5 400 do 7 200 złotych. Ze względu na rosnące koszty, tę kwotę chcemy zwiększyć na najbliższej sesji. 

Przypomnijmy, że kres używania kopciuchów jest coraz bliżej. Zgodnie z uchwałą antysmogową, która została przyjęta przez Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego, 1 stycznia 2024 roku będzie to niezgodne z przepisami, zaś 4 lata później kotły będzie trzeba wymienić na te poniżej 5. klasy.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE