Mery Spolsky nagrodzona w Toruniu: Jestem psychofanką Ciechowskiego

i

Autor: Michał Kaproń Od lewej: Zbigniew Fiderewicz, Mery Spolsky

Mery Spolsky nagrodzona w Toruniu: "Jestem psychofanką Ciechowskiego"

2021-11-25 21:15

Nagroda Artystyczna Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego powędrowała do Mery Spolsky. Artystka przyznaje, że wywodzący się z Torunia lider Republiki jest jej szczególnie bliski.

Nagroda Artystyczna im. Grzegorza Ciechowskiego to coroczne wyróżnienie dla młodych artystów, którzy szczególną uwagę zwracają na czerpanie z różnych dziedzin sztuki. Tym razem kapituła nagrody doceniła Mery Spolsky za jej wszechstronność, artystyczną wyrazistość, sceniczną oryginalność, lekkość w łączeniu różnych dziedzin sztuki – muzyki, literatury, poezji, mody i performance’u. Wokalistka ma bowiem za sobą debiut literacki. Jej książka pod tytułem "Jestem Marysia i chyba się zabiję dzisiaj" wyszła w tym roku i stała się przyczynkiem do całego projektu artystycznego.

Toruń jest dla mnie ważnym miastem ze względu na Grzegorza Ciechowskiego, bo jestem chyba jego psychofanką. Gdziekolwiek ktoś mnie nie zapyta w wywiadzie "kim się inspirujesz?" "czego słuchasz?", to mówię: "Ciechowski, Republika". Utwór "Śmierć na pięć" to mój absolutny faworyt i pod kątem tekstu i wspomnień, które z nim mam. Puściła mi go mama jak miałam 9 lat i absolutnie nie rozumiejąc o czym jest ta piosenka, tańczyłam do niej razem z mamą dzień w dzień – przyznaje Mery Spolsky

Nagroda Artystyczna Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego wiąże się z gratyfikacją finansową w wysokości 15000 złotych. Laureatka wystąpi również na Koncercie Specjalnym im. Grzegorza Ciechowskiego, który odbędzie się w piątek 17 grudnia o godzinie 20:00 w Auli UMK.