Co nowego w Toruniu?

i

Autor: M.Witt-Ratowska

Medal, park, Camerimage na sesji oraz po sąsiedzku - zmiany w CSW. Co słychać w Toruniu?

2020-09-24 22:46

Jedno z najważniejszych odznaczeń Torunia trafi do dr. Marka Rubnikowicza, park na granicy Zespołu Staromiejskiego i Bydgoskiego Przedmieścia otrzymał nazwę, a ECF Camerimage ma zielone światło na wydatki - między innymi tym zajęli się radni Torunia na sesji. Poza tym Centrum Sztuki Współczesnej ma nowego dyrektora.

Medal "Za zasługi dla Miasta Torunia" na wstędze trafi do dr. Marka Rubnikowicza, wieloletniego dyrektora Muzeum Okręgowego. Decyzja radnych na sesji była jednogłośna.

Wniosek o przyznanie medalu zgłosiła 17 września 2020 r. Kapituła Honorowych Wyróżnień Miasta Torunia. Postanowiła ona docenić fakt, że dr Marek Rubnikowicz poświęcił całe życie zawodowe ochronie kulturowego dziedzictwa narodowego poprzez pracę na kierowniczych stanowiskach w najistotniejszych placówkach kraju, regionu i miasta Torunia zajmujących się ochroną i konserwacją zabytków, w tym przez 14 lat jako Dyrektora Muzeum Okręgowego w Toruniu. Zgłaszający zwrócili także uwagę na rozległą wiedzę i pozycję niekwestionowanego eksperta w dziedzinie konserwacji i muzealnictwa, a także ogromne osobiste zaangażowanie i zasługi dla rozwoju i rozbudowy Muzeum Okręgowego. (...)

W tym miesiącu dr Marek Rubnikowicz przeszedł na emeryturę. Za "jego czasów" powstały Muzeum Toruńskiego Piernika oraz Muzeum Twierdzy Toruń, zmodernizowano Dom Mikołaja Kopernika, Dom Eskenów, Muzeum Podróżników. Za zasługi na rzecz kultury otrzymał Złoty Medal „Gloria Artis” oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Wciąż pełni funkcję przewodniczącego Rady ds. Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej działającej przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Medal ma być wręczony do końca roku.

Radni zdecydowali, że będzie "Park 100-lecia Powrotu Torunia do Wolnej Polski". Taką nazwę otrzyma teren pomiędzy placem Rapackiego, ulicą Chopina i aleją Niezależnego Zrzeszenia Studentów (dawny początek ulicy Mickiewicza). To popularne przejście pomiędzy Zespołem Staromiejskim a Bydgoskim Przedmieściem, z alejkami i pomnikiem Marszałka Piłsudskiego. Powstał w miejscu dawnych fortyfikacji, obecny kształt ma od 1920 roku. 

Milion mniej na tegoroczny festiwal Camerimage. Nie chodzi jednak o obcinanie kosztów organizacji wydarzenia, ale o... zakupy. Konkretnie o projektor i platformę VoD, które przydadzą się do pokazów filmowych online podczas festiwalu. Do tej pory sprzęt był wynajmowany. Teraz może być własnością instytucji, jaką od stycznia tego roku jest Europejskie Centrum Filmowe Camerimage. Z takim wnioskiem zwrócił się do miasta dyrektor ECFC, aby z puli trzech milionów na samą organizację festiwalu przeznaczyć milion na wydatki. Radni Torunia się zgodzili. Jest też wstępna akceptacja Ministerstwa Kultury na taką zmianę.

Po sąsiedzku Jordanek i ECFC mamy Centrum Sztuki Współczesnej. Znamy nazwisko nowego dyrektora. Stanowisko obejmie Krzysztof Stanisławski. Umowa zostanie podpisana na cztery lata. Nowy szef CSW jest krytykiem filmu oraz niezależnym kuratorem. Kierował galeriami sztuki w Warszawie i w Sopocie, pracował także w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Był kuratorem sześciu wystaw i projektów w toruńskim CSW, na przykład "Inne światy Wernera Herzoga" oraz "Współczesna Sztuka Białoruska". Krzysztof Stanisławski obejmie stanowisko 1 października. Jego poprzednik, Wacław Kuczma, zrezygnował z fotela szefa CSW lipcu twierdząc, że "wyczerpały się możliwości współpracy z miastem". Jego kadencja miała potrwać do końca tego roku.

Panorama Torunia - jeden z 7 cudów Polski