Marszałek Całbecki w Brukseli

i

Autor: Urząd Marszałkowski

Rolnictwo

Kujawsko-pomorskie rolnictwo w Brukseli. Marszałek Całbecki na posiedzeniu plenarnym Europejskiego Komitetu Regionów

2024-04-19 10:29

Wieś i sytuacja rolników były przedmiotem spotkania Grupy Europejskiej Partii Ludowej w KR z udziałem marszałka Całbeckiego i europosła Herberta Dorfmana, który zasiada w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi PE i jest w PE współsprawozdawcą w kwestii reformy wspólnej polityki rolnej.

Rolnictwo i rozszerzenie

Głównymi tematami sesji plenarnej PE w Brukseli były te związane z planowanym rozszerzeniem Unii Europejskiej o Ukrainę, Mołdawię i Gruzję oraz wzmocnienie instytucjonalnych narzędzi ochrony dzieci przed wykluczeniem społecznym, a także czerwcowe wybory do Parlamentu Europejskiego.

Debata

Ten ostatni temat pojawia się w europejskiej debacie od jakiegoś czasu, przede wszystkim w kontekście możliwych ataków dezinformacyjnych, ich neutralizowania i odpierania. Dyskusja   na temat czerwcowej elekcji w Europejskim Komitecie Regionów została zaplanowana na drugi dzień obrad. Poza członkami KR wezmą w niej udział członkowie Parlamentu Europejskiego Isabel Carvalhais, Dacian Cioloș i Lydie Massard.

Wystąpienie marszałka Piotra Całbeckiego poświęcone było wyborczemu zaangażowaniu mieszkańców wsi, przede wszystkim rolników, a także koniecznej rewizji i reformie unijnej wspólnej polityki rolnej.