Świece zapachowe

i

Autor: Pixabay Świece zapachowe

Ciekawostki

Które świeczki są niezdrowe i zatruwają domowników. Lepiej sprawdź, zanim kupisz!

2024-04-05 14:41

Zbierają je, kolekcjonują, rozstawiają po całym mieszkaniu - tak, chodzi o świece zapachowe. Są popularnym elementem wystroju naszych mieszkań, pokoi gościnnych i sypialni. Częste odpalanie świeczek napełnia nasze prywatne przestrzenie pięknymi zapachami, ale też masą substancji, o których często nie mamy pojęcia! Sprawdźcie, jakich nie kupować.

Świece zapachowe do domu. Jakich lepiej nie kupować?

Świece zapachowe stały się nieodłącznym elementem wielu domów, dodając przytulny nastrój i przyjemny aromat. Jednakże, za połyskiem ich płomieni kryje się niebezpieczeństwo dla zdrowia mieszkańców (szczególnie podatne są dzieci i osoby starsze). Niekontrolowane spalanie substancji chemicznych zawartych w niektórych świecach może wydzielać toksyczne związki, które mogą negatywnie wpływać na układ oddechowy oraz ogólny stan zdrowia człowieka. Dlatego coraz większą uwagę poświęca się poszukiwaniu alternatywnych rozwiązań, które nie tylko wypełnią dom przyjemnym zapachem, ale również będą bezpieczne dla zdrowia jego mieszkańców.

O tych świecach dobrze jest zapomnieć

Wiele tradycyjnych świec jest wytwarzanych z parafiny, która jest pochodną ropy naftowej. Podczas spalania parafiny mogą wydzielać się toksyczne substancje, takie jak benzen oraz toluen, które mogą drażnić drogi oddechowe i być potencjalnie szkodliwe dla zdrowia (szczególnie dla małych dzieci).

Niektóre tanie świece zapachowe mogą być aromatyzowane przy użyciu sztucznych substancji chemicznych, takich jak m.in. naftalen. Takie substancje mogą wydzielać się podczas spalania i być szkodliwe dla zdrowia, zwłaszcza dla osób ze skłonnościami alergicznymi lub problemami z układem oddechowym (tu zwłaszcza osoby starsze).

Starsze świece mogą zawierać knoty z ołowianymi rdzeniami. Podczas spalania ołów może się uwalniać do powietrza, co stanowi zagrożenie dla zdrowia. Przypomnijmy, iż jest to metal ciężki.

Niektóre świec zapachowych są barwione przy użyciu sztucznych barwników, które mogą zawierać substancje szkodliwe dla zdrowia, takie jak m.in. benzidyna. Te substancje mogą wydzielać się podczas spalania i być szkodliwe dla płuc i całego układu oddechowego.

Niektóre ze świec ozdobnych mogą zawierać metalowe dodatki, takie jak płatki czy kuleczki, które podczas spalania mogą uwalniać toksyczne metale ciężkie, takie jak ołów czy kadm. Te substancje mogą być niebezpieczne dla zdrowia, zwłaszcza gdy wdychane są w zamkniętych pomieszczeniach.

Sonda
Najlepszy sposób na doświetlenie poddasza to: