"Krzyżacy" rządzą! W Toruniu nikogo nie powinno to dziwić...[AUDIO, WIDEO]

2020-05-22 23:38 Magdalena Witt-Ratowska
Spektakl Krzyżacy w reż.Michała Kotańskiego, Teatr Horzycy
Autor: Krzysztof Bieliński/materiały prasowe Spektakl "Krzyżacy" w reż.Michała Kotańskiego, Teatr Horzycy

Nieprzypadkowo w Toruniu, w Teatrze Horzycy, odbyła się ich premiera. Czy chcemy, czy nie - Krzyżacy od początku i na stałe wpisali się w historię miasta. Do tego obiegowa łatka przypięta torunianom w Polsce - właśnie "krzyżacy". Dlatego nie dziwi ich wygrana w plebiscycie na ulubiony spektakl widzów. W ten weekend okazja do spotkania z aktorami i twórcami.

24 maja o 19.00 rozpocznie się wieczór online "Krzyżacy od kulis", podczas którego aktorki, aktorzy i inni twórcy pracujący przy „Krzyżakach” podzielą się z widzami wspomnieniami i anegdotami związanymi z pracą nad spektaklem. "Krzyżacy" w reżyserii Michała Kotańskiego (premiera 2016) wraz z "Samotnym Zachodem" w reżyserii Iwony Kempy (premiera 2002) zdobyły pierwsze miejsce na ulubiony spektakl toruńskich widzów. Była różnica tylko jednego głosu, więc potraktowano to jako remis.

Nie będziemy puszczać spektaklu, bo wciąż jest w repertuarze. Mamy nadzieję, że wkrótce będziemy mogli zobaczyć go na żywo po raz kolejny - obiecuje Paweł Paszta, dyrektor artystyczny Horzycy.
Ale pokażemy za to jego tajemnice, anegdoty, opowiemy historie z czasów powstawania spektaklu, wcześniej nieujawniane, jak i z czasów jego ekspolatacji, czyli co aktorzy robią, czego normalnie nie widzimy.

Za to możemy zobaczyć (kultowy już dla niektórych) zwiastun "Krzyżaków":

"Krzyżacy" z 2016 roku nie zmarnowali szansy na głośne komentarze i różny odbiór przez widzów. To interpretacja powieści Henryka Sienkiewicza, choć z dość wiernymi wątkami. Porusza się w różnych konwencjach historycznych i nawiązuje do tego, co wówczas (i nie tylko wtedy) działo się w Polsce i Europie. Zbyszko z Bogdańca (w tej roli Łukasz Ignasiński) zamiast zbroi i miecza ma dres i kij bejsbolowy, a walka z Krzyżakiem przypomina ustawkę...

Posłuchaj, tylko u nas fragmenty "Krzyżaków" i rozmowy twórcami:

Teatr Horzyca zachęca też do kolejnych spotkań. Warto zabrać głos w dyskusji "Teatr w czasach pandemii – szanse i zagrożenia działań online", to 26 maja o godzinie 18.00. Więcej TUTAJ.

COŚ DOBREGO #21