Krzywa Wieża – najbardziej znany toruński zabytek. Zapraszamy na wycieczkę po Starówce

2020-08-05 14:31

W każdej miejscowości turystycznej jest takie miejsce, które odwiedzają wszyscy turyści. W Ciechocinku to tężnie, w Poznaniu koziołki, czy w Krakowie Wawel. A czy Toruń może się pochwalić takim super popularnym zabytkiem? Oczywiście – obok piernika i Kopernika symbolem miasta jest Krzywa Wieża.

Krzywa Wieża to średniowieczna baszta obronna, która pochyliła się już w XIV wieku. Wiąże się z tym legenda u upadłym rycerzu krzyżackim, który spotykał z piękną córką bogatego kupca wbrew obowiązującym zasadom zakonnym. Pokutą za złamanie ślubu czystości miało być wzniesienie pochyłej wieży jako symbolu odejścia od surowej zakonnej reguły. O innych legendach związanych z tym zabytkiem opowie nam w filmie toruński przewodnik Wojciech Olszewski.

Jak czytamy na miejskim portalu torun.pl: W przeszłości nie brakowało takich, którzy widzieli w skrzywieniu wieży karę boską za rzekomo bluźniercze odkrycie Kopernika. Wiadomość o tym dotarła nawet do Rzymu i była poważnym argumentem za wpisaniem książki toruńskiego astronoma do indeksu ksiąg zakazanych.

Każdy przybywający do Torunia turysta musi zrobić sobie tutaj zdjęcia, gdy próbuje pod nią stanąć. Trzeba mieć naprawdę duże stopy, żeby dać radę. W wakacje to miejsce tętni życiem, gdyż odbywają się tu m.in. kameralne koncerty i przedstawienia.

Najbardziej znaną atrakcją Torunia jest Krzywa Wieża - przekonuje przewodnik Wojciech Olszewski

Polecamy profil naszego przewodnika Wojciecha Olszewskiego Zwiedzaj z Vojtasem. Tam można znaleźć wiele ciekawostek o Toruniu.

"Niesamowite przygody 10 skarpetek" - spektakl w toruńskim Teatrze Muzycznym
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE