Koncerty, piknik i przede wszystkim festiwal światła – torunianie nie będą się nudzić

2020-08-17 10:55
Rynek Staromiejski w Toruniu
Autor: Paweł Jankowski Rynek Staromiejski w Toruniu

Mimo, że koronawirus nie ustępuje, to życie kulturalne naszego miasta zaczyna kwitnąć. Nie wiadomo, kiedy wrócą normalne koncerty i imprezy, więc cały czas organizatorzy muszą dostosowywać się do zaleceń sanitarnych. Ale dzięki temu możemy brać udział w prawdziwie elitarnych wydarzeniach. Powiemy Wam, na co warto wybrać się w tym tygodniu.

Toruński festiwal światła rozpoczyna się we środę (19.08). Epidemia koronawirusa w tym roku wymusiła zmianę formuły. Pokazy oglądać będziemy z samochodów na lotnisku Aeroklubu Pomorskiego. Auto Skyway Festival to 11 świetlnych stref i niemal 5 kilometrów festiwalowej trasy. W programie m.in. 300-metrowa projekcja na ścianie lasu, świetlne pokazy motocrossowych akrobacji czy tętniąca życiem fabryka z akrobacjami, żywym ogniem i pirotechniką! W tym roku impreza jest w całości biletowana, a bilet ważny jest na jeden samochód. Tym samym w jednym pojeździe może jednocześnie przebywać maksymalnie liczba osób, określona w dowodzie rejestracyjnym. To znaczy, że kupując jeden bilet wjazdu, dobrą zabawę zapewni sobie, np. cała rodzina. Auto Skyway Festival odbywać się będzie codziennie w godzinach 20:30–00:00. Ostatni wjazd na teren wydarzenia przewidywany jest około godziny 23:45. Skyway potrwa do 23 sierpnia.

Robert Kusik, perkusista zespołu Retrospective, grającego rock progresywny będzie we czwartek (20.08) gościem sklepu muzycznego Szafa Gra na ul. Długiej. Grupa została założona w 2005 roku w Lesznie w Wielkopolsce. Początkowo funkcjonujący pod nazwą Hollow, w roku 2007 oficjalnie zmienił nazwę na Retrospective. Fani rock mogą zajrzeć do Szafy od 17.00 do 20.00.

"Uwertury i makarony" to tytuł sobotniego (22.08) koncertu w ramach festiwalu Nova Muzyka i Architektura. W programie utwory Gioacchina Rossiniego, Giuseppe Verdiego i Franza von Suppégo.

Toruńska Kobranocka gra już 35 lat. W niedzielę (23.08) wystąpi na scenie Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki. Będzie to koncert niecodzienny, bo całkowicie akustyczny. Posłuchamy doskonale znanych piosenek w kameralnych i nietypowych dla zespołu wersjach akustycznych.

Rodzinny piknik w Kaszczorku będzie wspaniałą okazją, aby na łonie przyrody przeżyć ze sobą kilka niespiesznych chwil. 23 sierpnia od godziny 14:00 odbędzie się kolejny twórczy Piknik Sztuki na terenach zielonych przy ul. Gościnnej 10. W programie artystyczne warsztaty z piankoliną dla małych i dużych, robienie własnych mydełek, a także żurawie z origami i latawce. W strefie relaksu przygotowano zabawy ruchowe i wygodne koce, na których zrobicie swoje własne przypinki. O godzinie 20:30 wspólne oglądanie polskiej komedii Nie lubię poniedziałku Tadeusza Chmielewskiego.

Ciekawie zapowiada się niedzielny wieczór na Barbarce (23.08). Tam o 17.00 wystąpi akustyczny duet Michalina Skraburska i Wiesław Kryszewski. Usłyszycie m.in. utwory z repertuaru takich artystek jak: Dua Lipa, Lady Gaga, Ania Karwan, Sannah... i wiele innych. Dodajmy, że Wiesław Kryszewski to świetny gitarzysta bluesowy i rockowy, grający w grupach Nocna Zmiana Bluesa, Open Blues i pLed Zephlim.

W Toruniu nie działają fontanny i zraszacze