Kleszcze pasażerem na gapę także w sierści naszego pupila. Jak sobie z nimi radzić? [AUDIO]

i

Autor: pixabay.com

Kleszcze pasażerem na gapę także w sierści naszego pupila. Jak sobie z nimi radzić? [AUDIO]

2022-05-10 13:49

Aura nad Toruniem coraz bardziej zachęca nas do spacerów, nie tylko po lasach, ale i w mieście. W wysokich trawach warto jednak uważać na kleszcze, które tylko czekają na fragment odsłoniętej skóry i to nie tylko naszej.

Posiadacze psów rozpoczęli w Toruniu sezon nie tylko na długie spacery po Barbarce, Parku na Bydgoskim Przedmieściu czy lasku na Skarpie, ale i sprawdzaniu swojego pupila. Kleszcz przypałętać może się bardzo łatwo, ale konsekwencje jego pobytu na skórze futrzaka są naprawdę groźne.

Nie każde ukąszenie będzie niebezpieczne, jednak trzeba być ostrożnym. Wśród naszych pupili może wystąpić chociażby babeszjoza, odkleszczowe zapalenie mózgu czy anaplazmoza. Jeśli nie zainterweniujemy w porę, nasz pies lub kot może nawet umrzeć. Dlatego tak ważne jest przede wszystkim zapobieganie. Na szczęście na rynku znajdziemy dużo preparatów, które zniechęcają kleszcza do opijania naszego zwierzaka. To np. krople, obroże czy tabletki. Ich stosowanie nie zastąpi jednak kontroli futra naszego czworonoga po każdym dłuższym spacerze.

Jak zapobiegać i radzić sobie już z wbitym kleszczem u naszego pupila? Powiedziała nam Sylwia Zakierska z toruńskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE