Kaloryfer

i

Autor: ri/Pixabay/cc0 To już druga w tym roku podwyżka cen ciepła w mieście

Sezon grzewczy

Kiedy uruchomić centralne ogrzewanie? Te terminy są pewne

2023-10-06 8:52

Kiedy w tym roku zaczyna się sezon grzewczy? To pytanie zadaje sobie wiele osób, gdy tylko zauważą, że temperatury zaczynają spadać. Kończą się ciepłe wieczory i duszne popołudnia. Coraz częściej pada, poranki są zimne. Początek sezonu grzewczego zależy czasami od lokalnych warunków. Czytajcie dalej.

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy?

Sezon grzewczy w Polsce, ogólnie rzecz biorąc, zaczyna się 1 września i trwa do 31 maja roku następnego. Faktycznie jednak ciepło w domach zaczyna pojawiać się zgodnie z lokalnymi uzgodnieniami z dostawcami. Na przykład w roku 2022 Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA w Krakowie rozpoczęło dostawę ciepła swoim odbiorcom 20 września. Warto sprawdzić strony internetowe swoich lokalnych dostawców.

Ustaliło się, iż ogrzewanie powinno być włączone, gdy temperatura o godzinie 19.00 danego dnia spadnie poniżej 11 C. W mieszkaniach powinno działać ogrzewanie, gdy temperatura spadnie poniżej 16 C. W szkołach również przyjmuje się ogólne wytyczne. W placówkach edukacyjnych kaloryfery powinny zrobić się ciepłe na przełomie września i października.

Podwyżki opłat za ogrzewanie

W tym roku, jak zwykle, ceny za ogrzewanie podskoczą o około 20%. Taka tendencja utrzymuje się od kilku ostatnich lat. Warto pamiętać, że 31 grudnia skończy obowiązywać "tarcza" cenowa. W związku z tym od 1 stycznia 2024 roku spodziewać się można skoku cen.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE