Weekend w Toruniu

i

Autor: M.Witt-Ratowska Weekend w Toruniu

Grunwald na Dybowie, Festiwal Teatrów Ulicznych, Wolny Jarmark Śniadaniowy i inne weekendowe wydarzenia w Toruniu [PROPOZYCJE]

2020-07-17 19:44

Historia, podróże w przeszłość, cyrkowe animacje i spektakle, jarmark z lokalnymi produktami, joga na trawie albo kino w samochodzie - jak zwykle w wakacyjne weekendy jest co robić w Toruniu. Tym razem wybieramy wydarzenia jednocześnie plenerowe i darmowe.

Jak wiadomo, nie będzie w tym roku wielkiej inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem. Pola Grunwaldu pozostaną puste. Od ponad 20 lat w okolicach rocznicy bitwy gromadziły tysiące widzów i samych uczestników widowiska. Pokaz polskiego zwycięstwa nad wojskami zakonu krzyżackiego odbędzie się... 17 lipca 2021 roku. Taką datę wskazuje organizator. Ale w Toruniu 610. rocznicę Bitwy pod Grunwaldem będziemy obchodzić, i to już jutro (18 VII) - na przedpolach Zamku Dybowskiego:

Chorągiew Zaciężna Ziemi Kujawskiej opowie odwiedzającym o uzbrojeniu z przełomu XIV i XV wieku, udziale rycerstwa ziemi kujawskiej oraz losach pogranicza w Wielkiej Wojnie z Zakonem.
Bractwo Rycerzy Chorągwi Toruńskiej przybliży nam historię i strukturę Zakonu NMP Domu Niemieckiego w Jerozolimie, czyli krzyżaków.
W trakcie trwania wydarzenia dostępna będzie wystawa uzbrojenia zaczepnego i ochronnego.
Dodatkowo aktywne będą również stanowiska z bronią bezpieczną, grami i zabawami rodem z średniowiecza oraz wieloma innymi atrakcjami.

Impreza potrwa od godziny 11.00 do 16.00. Wstęp wolny. Jest prośba organizatorów o stosowanie się do zaleceń sanitarnych w związku z pandemią koronawirusa. Na stanowiskach będą dostępne dozowniki z płynem do dezynfekcji.


18 i 19 lipca przy ul.Pod Krzywą Wieżą będzie "O tym, jak hallerczycy do Torunia wkroczyli i miasto do Polski przyłączyli". To rekonstrukcja historyczna wydarzeń związanych z powrotem Torunia do wolnej Polski. Dla uczestników dostępna będzie mennica, punkty poborowe oraz plebiscyt. Do obejrzenia - potyczki na szable przygotowane przez Toruńską Drużynę Wojów Słowiańskich “Dąb Pomorza”. Na wydarzenie (godzina 10.00-16.00) wstęp wolny.


Dla najmłodszych będzie to też kolejna sobota z wakacyjnymi animacjami na Placu Podominikańskim. W programie między innymi:

  • zabawy z animatorem (gry, zabawy ruchowe i integracyjne z elementami sportowej rywalizacji, konkursy z nagrodami),
  • kąciki edukacyjne (w szczególności w nawiązaniu do Torunia, jego historii, tradycji i kultury, pokazy rycerskie, warsztaty wypiekania pierników),
  • stanowiska artystyczne (plastyczne, muzyczne, taneczne, teatralne, cyrkowe, akrobatyczne), olbrzymie bańki mydlane,
  • kącik plastyczny (wyklejanki, wycinanki, malowanki).

Wydarzenie organizowane przez Fundację CircArt i miasto jest otwarte, ale obowiązuje limit uczestników, maksymalnie 150 osób. Animacje odbywają się w każdą wakacyjną sobotę, w godzinach 11.00-14.00.


W sobotnie popołudnie oraz wieczór na scenie plenerowej za CKK Jordanki będzie można zobaczyć aż dwa widowiska cyrkowe w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych:

  • 13.00 “Nie taki straszny show” - spektakl opowiada historię dyrektora cyrku, który postanawia być także artystą cyrkowym. Przeznaczony dla dzieci oraz starszych widzów,
  • 20.30 “Tata” - spektakl porusza problemy ojca samotnie wychowującego małe dziecko, troski i radości jakie niesie za sobą samotne rodzicielstwo.

W międzyczasie, o 16.00, koncert toruńskiego zespołu Nocti. Na spektakle i koncert wstęp jest darmowy, obowiązuje limit 150 miejsc. Decyduje kolejność wejścia.


Niedzielny poranek (19 VII) można spędzić na relaksie i ćwiczeniach. Pilates pod chmurką w parku na Jarze (początek o 10.00) albo joga na trawie na wysokości Przystani Toruń (również 10.00).
Natomiast na Rynku Nowomiejskim od 10.00 do 15.00 potrwa Wolny Jarmark Śniadaniowy.
Więcej wydarzeń, koncertów, spotkań, biletowanych lub na zapisy znajdziemy też TU.

Ruiny zamku krzyżackiego w Toruniu przyciągają turystów
Sonda
Czy wakacje nad Bałtykiem są drogie?