Energia Integracji łączy toruńskich seniorów i dzieci! [AUDIO]

2020-02-17 11:52
Energia Integracji łączy toruńskich seniorów i dzieci!  [AUDIO]
Autor: Materiały prasowe organizatora Energia Integracji łączy toruńskich seniorów i dzieci! [AUDIO]

Będą łączyć siły dzieci i tych młodych duchem. Energia Integracji to nowatorski projekt, który powstał w Fundacji Archipelag Inicjatyw. Łączy on dwie grupy - seniorów z Kamienicy Inicjatyw oraz dzieci z Domu Dziecka „Młody Las”. To kilkugodzinne spotkania, które odbywają się co tydzień przez najbliższe kilka miesięcy. Hasłem przewodnim jest oczywiście integracja międzypokoleniowa.

Pokazują, że różnice międzypokoleniowe po prostu nie istnieją. Są tylko okazją do czerpania od siebie wiedzy, energii i dobrych wspólnych wspomnień. Fundacja Archipelag Inicjatyw ruszyła z wyjątkowym projektem, który w przestrzeni "2 Piętra" integruje seniorów oraz dzieci. To cykl spotkań, warsztatów i po prostu - wspólnie spędzanego czasu przez te dwie, wydawałoby się, że odległe grupy wiekowe.

- W tym projekcie chodzi też, by po prostu pobyć ze sobą i przy okazji dowiedzieć się czegoś nowego. Jakiś czas temu mieliśmy okazję nauczyć się trudnej sztuki "string artu", czyli takich ozdób stworzonych przy pomocy gwoździ, drewna oraz sznurka. Tworzyliśmy razem kubki, których teraz na każdym spotkaniu pijemy sobie soczek czy herbatkę - mówi Maciej Koziołocki z Fundacji Archipelag Inicjatyw.

To dopiero początki spotkań z dziećmi, ale wiele wskazuje, że można tu mówić o dużym sukcesie. Kto kogo nakręca energią, co z różnicą międzypokoleniową oraz jak dzieciaki reagują na starszych kolegów?

Posłuchajcie co opowiedzieli nam seniorzy z Kamienicy Inicjatyw, zaangażowani w projekt Halina Neweś oraz Witold Czerwiński

Program projektu jest elastyczny i tworzy się go pod potrzeby zarówno dzieciaków jak i seniorów. To zabawy integracyjne, które często pokazują, jak bardzo potrzebny był tak nowatorski projekt.

Mieliśmy taką zabawę - w kręgu siedzieli wszyscy seniorzy oraz dzieci i np. jeśli ktoś lubił klocki lego to wstawał i zmieniał swoje miejsce. I na koniec, gdy zadaliśmy pytanie "kto lubi tu przychodzić?" to nastąpiło wtedy takie ogromne poruszenie. Wstali wszyscy seniorzy i wszystkie dzieci, zmienili swoje miejsca - opowiada nam animatorka Joanna Kupczyk z Fundacji Archipelag Inicjatyw.

Projekt potrwa do czerwca. Jego Mecenasem głównym jest Grupa Energa SA. Akcję można śledzić na Facebooku na oficjalnym profilu Energia Integracji.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE