Dwurnik, wirtualna platforma, powiększenie magazynów - to plany nowego dyrektora CSW w Toruniu [AUDIO]

2020-10-05 10:22
Krzysztof Stanisławski dyrektorem CSW w Toruniu
Autor: M.Witt-Ratowska Krzysztof Stanisławski dyrektorem CSW w Toruniu

Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu ma nowego dyrektora. Krzysztof Stanisławski zapowiedział już plany wystawowe na kolejne sezony. Wysoko ceni działania edukacyjne CSW i zostawia je jako wizytówkę miejsca. Chciałby również stworzyć dużą wirtualną platformę e-CSW.

Krzysztof Stanisławski zna toruńskie CSW, był tu kuratorem wielu wystaw. Pierwszą - „Apogeum” - zrealizował 10 lat temu. Później jeszcze pięć następnych, m.in. "Inne światy Wernera Herzoga" oraz poświęconą Białorusi. Centrum w Toruniu ocenia jako jedno z miejsc z najlepszymi warunkami wystawienniczymi w kraju.

Zapowiada kontynuację i ścisłą współpracę z kuratorem programowym CSW Markiem Żydowiczem oraz ze swoim poprzednikiem - Wacławem Kuczmą. Nie ma zamiaru nikogo zwalniać i chce dalej prowadzić działalność edukacyjną, która - jego zdaniem - jest na lepszym poziomie niż w warszawskich centrach sztuki. Za to marzy mu się duża platforma wirtualna e-CSW, która gromadziłaby kolekcje, wystawy, dzięki niej można byłoby je zwiedzać, wymieniać się z innymi placówkami, a nawet pokazywać filmy. Poszerzyć to, co działało online w czasie pandemii i lockdownu. Zajmie się także planowaną rozbudową gmachu o pomieszczenia przeznaczone m.in. na magazyny.

Wstępne plany nowego dyrektora CSW w Toruniu:

Krzysztof Stanisławski jest dyrektorem Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu od początku października. Umowę na czteroletni okres kierowania instytucją przekazał mu prezydent Michał Zaleski. Nowy dyrektor CSW jest krytykiem filmu oraz niezależnym kuratorem. Kierował Galerią Notoro w Warszawie i Państwową Galerią Sztuki w Sopocie, pracował także w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.

W swoich planach wystawienniczych ma takie nazwiska, jak: Edward Dwurnik, Ryszard Grzyb, Władysław Starewicz, Mirosław Bałka, Piotr Dumała, Julian Schnabel, Georg Baselitz, Frank Gehry, Liu Young, William Kentridge. Do tego prezentację kolekcji polskiej sztuki współczesnej po 1945 roku w Stanach Zjednoczonych czy polską sztukę animacji. Duża wystawa ma być poświęcona działającej w Toruniu Grupie Zero 61.

YouTuberów czy naukowców - kogo lepiej znamy?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE