Dworzec Toruń Wschodni

i

Autor: Wikipedia Dworzec Toruń Wschodni. Widok współczesny

Dworzec Toruń Wschodni zostanie w końcu wyremontowany? Są pierwsze decyzje

2022-10-12 13:59

Dworzec Toruń Wschodni straszył mieszkańców i podróżnych od lat. Stał się dobrym miejscem dla lokalnych pijaczków oraz innych nieprzyjemnych person. To ma się wkrótce zmienić. Co wiadomo na ten temat?

Dworzec Toruń Wschodni wreszcie odzyska blask? Ciągnące się od wielu miesięcy przetargi miały najpierw wyłonić wykonawcę dla obu prawobrzeżnych dworców: Miasto i Wschodniego. Po odwołaniach oferentów oraz procesie w Krajowej Izbie Odwoławczej, PKP zdecydowały się na zmianę zasad postępowań i rozpisaniu dwóch osobnych przetargów.

26 887 800 złotych brutto - tyle PKP S.A. chce przeznaczyć na remont Dworca Wschodniego w Toruniu. To jedyna kwota, jaką poznaliśmy w postępowaniu, bowiem kwoty zaproponowane przez oferentów nie zostały ujawnione. PKP zdecydowały się przeprowadzić przetargi w oparciu o własne wewnętrzne regulacje, z pominięciem prawa o zamówieniach publicznych. Wiadomo więc tyle, że komisja przetargowa za najkorzystniejszą uznała ofertę firmy Budimex. Najkorzystniejszą, czyli najtańszą, ponieważ jedynym kryterium wyboru była tu cena. Podpisanie umowy ma nastąpić najpóźniej pod koniec listopada.

Wykonawca będzie miał półtora roku na wykonanie wszystkich prac. Wciąż jeszcze ważą się losy remontu Dworca Miasto - oferty zostały otwarte pod koniec sierpnia, jednak wciąż brak informacji o wyborze najkorzystniejszej z nich. Będziemy przyglądać się sprawie na bieżąco.

Dworzec Toruń Wschodni. Poczekalnia I i II klasy przed I wojną światową

i

Autor: Nieznany/pocztówka

Dworzec Toruń Wschodni został otwarty 20 listopada 1871 roku. Do 1959 roku nosił nazwę „Toruń Mokre”. W budynku dworca mieściła się przez wiele lat restauracja, którą powszechnie chwalono. Gmach powstał w stylu neogotyckim i w pierwotnej formie architektonicznej przetrwał do czasów współczesnych.  

Dworzec Toruń Wschodni

i

Autor: Nieznany/pocztówka Dworzec Toruń Wschodni ok. 1915 rok
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE