Dwór Artusa za rusztowaniem. Kiedy koniec remontu perły toruńskiego neorenesansu?

i

Autor: Michał Kaproń Dwór Artusa w Toruniu

Dwór Artusa za rusztowaniem. Kiedy koniec remontu perły toruńskiego neorenesansu?

2022-01-22 20:34

To niekwestionowana perełka dziewiętnastowiecznego historyzmu w Toruniu. Neorenesansowa elewacja od wielu miesięcy ukryta jest za rusztowaniami, na których odbywają się skomplikowane prace konserwatorskie. Kiedy zobaczymy Dwór Artusa w pełnej krasie?

Trwa realizacja unijnego projektu „Nowoczesny Dwór Artusa - restauracja i modernizacja centrum kultury” wartego ponad 3 miliony złotych. Pierwszym i najbardziej rzucającym się w oczy odcinkiem prac jest renowacja bogato zdobionej elewacji, której stan wymagał zabezpieczenia specjalną siatką, która przed remontem długo szpeciła tę jedną z architektonicznych wizytówek Torunia. Siatkę zastąpiły rusztowania, z których prowadzone są prace konserwatorskie. O to, kiedy możemy spodziewać się ich zakończenia zapytaliśmy dyrektora Dworu Artusa, Łukasza Wudarskiego:

Konserwatorzy zabytków nie mogą pracować, gdy temperatura spada poniżej zera i to pomimo tego, że czyszczenie elewacji odbywa się za pomocą rewolucyjnej metody, jaką jest laser. To sprawia, że ten remont troszkę się przeciągnie. Początkowo wierzyliśmy, że do końca kwietnia uda się fasadę odsłonić, ale teraz widzimy, że tak pewnie nie będzie. Bardzo byśmy chcieli, żeby na początku maja, na długi weekend Dwór Artusa rozjaśniał w pełnej krasie i jeśli pogoda nie będzie krzyżowała nam planów, myślę że jest to możliwe.

Odnowiona elewacja to tylko jeden z elementów prac remontowych. Dwór Artusa ogłosił już zapytania o cenę z zaproszeniem do składania ofert w postępowaniach na konserwację okładzin ściennych holu głównego, a także wymianę rozdzielnicy głównej instalacji elektrycznej. Termin składania ofert w pierwszym postępowaniu minie w najbliższy czwartek, zaś w drugim oferenci mogą zgłaszać się do 4 lutego.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE