Zabytki i kultura

Dom Heleny Grossówny niemal odbudowany! Niedługo zobaczymy go w pełnej krasie [GALERIA]

2024-02-23 15:04

Przy ul. Wola Zamkowa w Toruniu można zobaczyć odbudowany dom, w którym mieszkała Helena Grossówna. Obecnie trwają ostatnie prace wykończeniowe, które zakończą się w marcu 2024 roku. Dziewiętnastowieczny, zabytkowy budynek udało się ocalić dzięki inicjatywie marszałka Piotra Całbeckiego.

Dom Heleny Grossówny niemal ukończony

Słynna aktorka, tancerka oraz uczestniczka powstania warszawskiego Helena Grossówna mieszkała w Toruniu w latach młodości. Jej dom rodzinny stał przy ul. Polskiego Czerwonego Krzyża i groziła mu rozbiórka. Po wpisaniu do rejestru zabytków nieruchomość przejął samorząd województwa. W 2022 roku dom został zinwentaryzowany i rozebrany, a jego elementy przewieziono na teren przy ul. Wola Zamkowa.

Inwestycja jest już wykonana w ponad osiemdziesięciu procentach. Kończy się układanie posadzki, montowane są schody na pierwsze piętro, centralne ogrzewanie i wentylacja. Do wykonania zostały prace tynkarskie oraz malarskie. Obiekt będzie wyposażony w windę i platformę dla osób z niepełnosprawnościami. Odbudowa objęta jest ścisłym nadzorem konserwatorskim. Wykonawcą prac jest firma Modern House Józefa Stasiaka z Raby Wyżnej (Małopolskie).

Po zakończeniu praz obiekt historyczny będzie poświęcony nie tylko Helenie Grossównie, ale również innej gwieździe przedwojennego kina, pochodzącej z Lipna, Poli Negri

Zobaczcie zdjęcia z miejsca prowadzonych prac!

Sonda
Czy Pola Negri zasługuje na to, by być patronką ulicy i placu w Warszawie?