Autobusem na wybory

i

Autor: MZK Toruń

Komunikacja miejska/wybory

Darmowa komunikacja miejska w czasie wyborów parlamentarnych

2023-10-13 9:23

Radni podjęli decyzję o bezpłatnym dotarciu do lokali wyborczych pojazdami komunikacji miejskiej w dniu elekcji na ostatniej czwartkowej sesji 21 września.

Dobra decyzja

Pierwotny projekt zakładał zwolnienie z opłat podczas wyborów do Sejmu i Senatu RP tylko tego jednego dnia - 15 października 2023 roku. Autorom uchwały zależało przede wszystkim na zwiększeniu frekwencji przy urnach - może to zapewnić łatwiejsze dotarcie do punktów punktów głosowania. Ostatecznie zdecydowano, że podczas wszystkich przyszłych wyborów i referendów komunikacja miejska w Toruniu będzie darmowa.

Ważna poprawka

Projekt uchwały zgłosili radni Klubu Radnych Platforma Obywatelska Koalicja Obywatelska Toruń. Celem uchwały było zapewnienie mieszkańcom łatwego dojazdu do lokali wyborczych, przez co może zwiększyć się frekwencja. Podczas ostatniej sesji pojawiła się ważna poprawka, która wprowadzała zwolnienie z opłat podczas wszystkich przyszłych wyborów i referendów ogólnokrajowych. Radni przyjęli te zmiany.

Podjęta przez radnych decyzja nie odbije się znacząco na budżecie miasta Torunia - zapewniają radni KO, bowiem obwodowe komisje znajdują się blisko mieszkań i domów wyborców i dużo mieszkańców dotrze do lokali spacerem. Po  drugie niedziela jest dniem, w których ruch pasażerski jest znacznie mniejszy niż w poszczególne dni tygodnia, a dopływ pieniędzy do kasy miejskiej i tak zapewniają bilety miesięczne. 

W najbliższych wyborach parlamentarnych 15 października br. w Toruniu znajdą się 123 obwodowe komisje wyborcze, a uprawnionych do głosowania jest ok. 150 tys. wyborców.

Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE