Ryba

i

Autor: Freepik/zdjęcie poglądowe Tych ryb nie kładź na światecznym stole!

Kulinaria

Czy w tym roku Polacy zjedzą mniej ryby na święta? Sprawdziliśmy zmiany cen

2023-12-21 10:21

W tym roku wiele osób martwi się o stan wydatków na nadchodzące święta Bożego Narodzenia. Jednym z najdroższych elementów będzie tradycyjnie ryba. Wzrost cen dotknął też ten produkt konsumpcyjny (obok klasycznego mięsa). Sprawdziliśmy, jak ogólnie zmieniły się ceny ryb na polskim rynku. Pokusiliśmy się również o małą prognozę cenową.

Wzrost cen ryb na rynku w Polsce

W latach 2022-2023, ceny ryb w Polsce podlegały rozmaitym zmianom z powodu wielu czynników, takich jak popyt i podaż, zmiany sezonowe, warunki pogodowe, polityka rybołówstwa, koszty produkcji czy też zmiany w handlu międzynarodowym. Jednak do wzrostu cen przyczyniło się inne zjawisko ekonomiczne. Jakie?

Największym winnym jest inflacja oraz nieuczciwe praktyki niektórych sprzedawców, którzy sztucznie zawyżają ceny (problem ten jest mniejszy w marketach). Przypomnijmy, Inflacja to ogólny wzrost cen dóbr i usług oraz spadek ceny waluty.

Działanie inflacji

Koszty produkcji. Inflacja może spowodować wzrost kosztów produkcji, takich jak paliwo do łodzi rybackich, opłaty za energię elektryczną w zakładach przetwórstwa rybnego czy też koszty wynagrodzeń pracowników. Te wzrosty kosztów mogą przenosić się na ostateczną cenę ryb i portfele klientów.

Handel międzynarodowy. Polska importuje także wiele gatunków ryb. Zmiany w kursach walutowych, polityce handlowej między krajami oraz warunki handlowe międzynarodowe mogą wpływać na ceny importowanych ryb, co z kolei wpłynie na krajowy rynek i ceny. Warto pamiętać o łańcuchach dostaw do Europy i samej Polski.

Średnia cen ryb, które Polacy jedzą w czasie świąt Bożego Narodzenia w zeszłym roku wynosiły od 20 do 25/30 zł. W tym roku ceny podskoczyły i wyniosą średnio od 35 do 45/50 zł za kilogram ryby. W tym roku problem wzrostu cen dotknie wiele polskich domów.