Czy lubicie chrupiący, wiejski chlebek? To wybierzcie się w sobotę do Janiej Góry.

2022-08-11 9:52
XII Janiogórski Festiwal Chleba
Autor: Paweł Jankowski XII Janiogórski Festiwal Chleba

Z Torunia to zaledwie 75 kilometrów, a można tam posmakować wspaniałego wiejskiego chleba "jak przed laty". Mowa o Janiej Górze koło Świekatowa w Borach Tucholskich. W sobotę gospodynie będą tam piekły chleb w szamotowym piecu.

Wśród pól, lasów i jezior znajduje się w Janiej Górze Wioska Chlebowa. Jest to wioska tematyczna powstała 14 lat temu, chętnie odwiedzana przez turystów. Cóż to takiego? Mieszkańcy wsi znajdują temat, który może zaciekawić turystów i zachęcić do przyjazdu. Może to być działalność artystyczna, hodowla ziół, produkcja miodu, pieczenie chleba czy tradycje górnicze. Organizowane są wycieczki, imprezy i warsztaty.

Pomysłodawczynią Wioski Chlebowej w Janiej Górze jest miejscowa nauczycielka Danuta Megger. Centralnym miejscem wioski jest tradycyjny piec chlebowy. Zbudowany jest z kamienia i szamotu na wzór konstrukcji, które dziesiątki lat temu stawały w centrum wsi, by mieszkańcy wspólnie mogli piec. Organizowane są tam zajęcia grupowe, ale także i turyści indywidualni znajdą też coś dla siebie. Informacji można zasięgnąć na profilu Wioski na Facebooku. Dodajmy, że w pobliskim Świekatowie można skorzystać z kąpieli w jeziorze i plaży.

10 września w Wiosce Chlebowej w Janiej Górze odbędzie się Festiwal Chleba. Organizatorzy zapewniają liczne atrakcje: pieczenie chleba, konkurs na najlepsze ciasto pieczone na zakwasie lub drożdżach, pokaz młócenia zboża młockarnią, liczne konkursy dla dzieci, degustację i kiermasz wyrobów regionalnych oraz prawdziwą wiejską biesiadę.

Ile powinieneś zarabiać? Sprawdź, czy warto iść po podwyżkę!

Pytanie 1 z 9
Ile masz lat?
Przez brak węgla nie może wypiekać chleba
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE