XII Janiogórski Festiwal Chleba za nami [GALERIA, AUDIO]

2021-09-13 7:50

XII Janiogórski Festiwal Chleba przyciągnął mnóstwo uczestników. Były degustacje, konkursy, atrakcje dla dzieci, stoiska ze zdrową żywnością i rękodziełem. Na miejscu można było wziąć udział w wiejskiej biesiadzie.

Wioska Chlebowa w Janiej Górze jest wioską tematyczną. Miejscowa nauczycielka Danuta Megger namówiła w 2008 roku mieszkańców do zjednoczenia się wokół tematu chleba. Centralnym miejscem wioski jest tradycyjny piec chlebowy. Zbudowany jest z kamienia i szamotu na wzór konstrukcji, które dziesiątki lat temu stawały w centrach wsi, by mieszkańcy wspólnie mogli piec. Takie miejsca stawały się centrum życia danej miejscowości. Do takiej tradycji nawiązała Jania Góra i po trzynastu latach możemy ogłosić prawdziwy sukces. Co sobotę zjeżdżają tam dzieci, młodzież i dorośli, by brać udział warsztatach pieczenia chleba.

Co roku odbywa się Janiogórski Festiwal Chleba, który jest prawdziwym świętem miłośników zdrowej żywności. Przez kilka godzin kolejka do stoiska z janiogórskim chlebem nie malała i liczyła kilkadziesiąt osób. Były konkursy, m.in. na najlepszy chleb pieczony w domu, występy i liczne stoiska. No i przede wszystkim prawdziwa wiejska biesiada.

Dodajmy, że w pobliskim Świekatowie można skorzystać z kąpieli w jeziorze i plaży.

Rozmowiamy z Danutą Megger - założycielką Wioski Chlebowej, jurorami w konkurskie pieczenia chleba i wójtem gminy Świekatowo Markiem Topolińskim