Czarnobyl w Dworze Artusa. Zakazana strefa na fotografiach Jowity Niemczyk

2020-02-11 16:12
Nieobecność zastana wystawa w Dworze Artusa
Autor: Jowita Niemczyk "Nieobecność zastana" wystawa w Dworze Artusa

O Czarnobylu i 26 kwietnia 1986 roku się nie zapomina. Nawet jeżeli to już odległe czasy i nieznany smak płynu Lugola, to historia katastrofy w elektrowni jądrowej i jej konsekwencje są wciąż żywe. Pokazała to niedawno popularność serialu "Czarnobyl" oraz fascynacja tym miejscem wielu ludzi i wyprawy do zakazanej strefy. Zdjęcia opuszczonych w pośpiechu domów, miejsc, porzuconych rzeczy - zawsze robią wrażenie.

Była tam i Jowita Niemczyk, której fotografie można oglądać w galerii Dworu Artusa w Toruniu. Wystawa nosi tytuł "Nieobecność zastana", współtworzą ją rzeźby Piotra Aleksandra Grodzkiego, artysty związanego z Bydgoszczą.

Strach, rozpacz, nieład, histeria i trwoga w miejscach w pośpiechu opuszczonych. Te emocje wręcz krzyczą z fotografii Jowity Niemczyk, które zagoszczą w artusowej galerii. Odwiedziwszy po latach od katastrofy Czarnobyl, autorka doskonale poczuła ważność przestrzeni zastanych, w których nieobecność woła jeszcze głośną egzystencją.

"Nieobecność zastaną" mogli poczuć wcześniej mieszkańcy Bydgoszczy, Chojnic, Więcborka i teraz Torunia. Wystawa w Galerii Artus będzie tylko od 11 do 17 lutego, w godzinach otwarcia Dworu i w czasie imprez. Dziś (11.02) o 18.30 wernisaż, wstęp wolny.


Jowita Niemczyk na co dzień prowadzi agencję reklamową w Sępólnie Krajeńskim, ale to podróżowanie z aparatem fotograficznym jest jej wielką pasją. Co robi konsekwentnie, a podczas wypraw schodzi z utartych szlaków. Cztery lata temu, również w Dworze Artusa, można było obejrzeć jej impresje z podróży do Gruzji i Armenii. Widać, że byłe republiki ZSRR czymś do siebie przyciągają. Pierwszy aparat fotograficzny Jowity Niemczyk to był radziecki Zenit.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE