Co mówi ulica? Organizatorzy protestów w Toruniu zbierają postulaty mieszkańców [AUDIO]

2020-11-12 10:31 Magdalena Witt-Ratowska
Protesty w Toruniu
Autor: M.Witt-Ratowska/Radio ESKA

Lokalne i miejskie postulaty mile widziane. Organizatorki i organizatorzy toruńskich protestów chcą je zebrać w jednym miejscu i w przyszłości przekazać włodarzom miasta. Krótko mówiąc - wsłuchują się w to, co mówią i czego oczekują mieszkańcy. Dzisiaj (12 listopada) będą też w Toruniu dwa protesty.

Podobne inicjatywy są w całej Polsce, ale na miejscu najlepiej rozmawiać o problemach lokalnych. Zbieramy je w kilku obszarach - mówi Agata Chyżewska-Pawlikowska - to pomoc społeczna, edukacja, LGBT+, zdrowie, klimat i ekologia, świecki Toruń oraz sprawy lokatorskie.

Toruńska Brygada Feministyczna czeka na postulaty mieszkańców:

12 listopada szykują się w Toruniu dwa protesty. W Święto Niepodległości była "kwarantanna od protestów", dzisiaj zaplanowano spotkanie pod delegaturą kuratorium oświaty przy ulicy Moniuszki w Toruniu.

Tym razem nie będziemy spacerować. Będziemy manifestować swój sprzeciw wobec nowego Ministra Edukacji Narodowej Przemysława Czarnka, który swoją postawą i wyrażanymi opiniami dyskryminuje i obraża społeczność osób LGBT, które są zarówno w gronie uczniów, uczennic, jak i nauczycieli, nauczycielek a także wśród innych pracowników i pracownic szkół. Będziemy manifestować pod kuratorium oświaty. Dla homofobów i mizoginów nie może być miejsca w polityce, a tym bardziej w oświacie. Chcemy szkoły otwartej, tolerancyjnej, nowoczesnej, w której szacunek i wsparcie otrzymuje każdy, a nie tylko osoby wpisujące się w czyjeś normy. Chcemy żeby dzieci młodzież czuły się bezpieczne i rozumiane. i w końcu chcemy EDUKACJI! NIE INDOKTRYNACJI!

Początek o 13.00. Godzinę później będzie kolejny protest branży gastronomicznej. Tym razem restauratorzy spotykają się na Rynku Nowomiejskim.

Protest gastronomiczny w Toruniu
Autor: M.Witt-Ratowska/Radio ESKA
Protest "GastroToruń umiera"