Rycerstwo

i

Autor: Grzegorz Adamczewski

Osobliwości Pomorza i Kujaw

Bractwa rycerskie na Kujawach i Pomorzu. Nowe miejscowości na rycerskiej mapie Polski

2023-10-05 9:04

O tym, ze rycerska tradycja wciąż żyje w naszym regionie wiadomo od lat, kiedy to nieżyjący już Kasztelan Golubski Zygmunt Kwiatkowski przywrócił stanowi rycerskiemu zamek, będący od wieków symbolem miasta.

Ożywić historię

Po Golubiu-Dobrzyniu wiele miast w Polsce zapragnęło mieć swoich rycerzy wskrzeszając tradycje historyczne lub tworząc je od podstaw, jak leżący o dwa strzały z łuku od Torunia Aleksandrów Kujawski, który piknikiem rycerskim w roku ubiegłym dołączył do średniowiecznych tradycji rycerskich.

Nie tylko walka

Poprzez stroje, broń, pancerze oraz wszelkiego rodzaju inne elementy ubioru i wyposażenia obejmującego właściwie każdą dziedzinę życia stwarzają żywe skanseny. Współcześni rycerze organizują turnieje oraz konwenty, a także inscenizują wydarzenia historyczne (np. bitwa pod Grunwaldem, oblężenie Malborka). Niektóre bractwa prowadzą również działalność dydaktyczną np. w szkołach. Wiele spośród prezentowanych przez nich rekwizytów wykonują samodzielnie. Są wśród nich artyści; rzeźbiarze, malarze, muzycy, kowale, płatnerze, zielarze.

Razem z nami

Będziemy się starali na bieżąco przybliżać Państwu informacje na temat wydarzeń związanych z różnego autoramentu pikników rycerskich. Będziemy zdawać relacje ze zmagań grup rekonstrukcyjnych regionu. Opowiemy o dawnych kulinariach, muzyce, modzie etc… Dzięki współczesnej technice będziemy razem mogli zobaczyć i uczestniczyć w turniejach, koncertach, wybijaniu monet, wystawach wyposażenia, zajęciach z fechtunku, łucznictwa i kowalstwa. Liczymy również na obecność kupców.

Pasja przede wszystkim

Każdy rycerski piknik to wspaniała impreza. Rycerze i wystawcy chętnie wyjaśniają wszystko i w bardzo interesujący sposób opowiadają. Podziwiam pasję, która jak się okazuje, nie jest tania, a mimo wszystko zapału i chęci im nie brakuje – mówi pan Andrzej.

Historia est magistra vitae

To wspaniała lekcja historii. Jeśli ktoś jest zagrożony z tego przedmiotu, może nadrobić zaległości lub też powalczyć o szóstkę - mówił podczas otwarcia Błazen Jajosz.

Punktem kulminacyjnym prawie każdego pikniku rycerskiego jest ceremonia pasowania na Rycerzy, zgodna z prawem i średniowiecznym obyczajem. Obecnie prowadzi ją Hetman Polny Kapituły Rycerstwa Polskiego Arkadiusz Dzikowski h. Brandt.

Zapraszamy do galerii

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE