"Baby Jagi" tańczą od 35 lat

2022-06-12 13:54

Jubileusz 35-lecia Korporacja Taneczna "Baby Jagi" świętowała na scenie CKK Jordanki. Tradycyjna, doroczna Gala Złote Miotły 2022, podczas której honorowani są najlepsi tancerze zespołu, zgromadziła liczne grono byłych i obecnych członków grupy, ich rodziców i przyjaciół oraz sympatyków "Bab Jag".

Z okazji jubileuszu 35-lecia zespołu, prezydent Torunia Michał Zaleski wręczył list gratulacyjny i upominek. Laptop otrzymały – założycielka i choreografka Jolanta Michalak oraz Magda Illeczko - dyrektorka Młodzieżowego Domu Kultury w Toruniu, gdzie od wielu lat zespół ma swoją siedzibę. Zasłużeni tancerze zostali tego wieczora wyróżnieni okolicznościowymi medalami.

Z historii Korporacji Tanecznej Baby Jagi

Zespół taneczny “Baby Jagi” został założony 1 października 1987 r. przez Jolantę Michalak i przez 11 lat działał w OPP Dom Harcerza. W 1998 r. próby zespołu odbywały się w Szkole Podstawowej nr 24 w Toruniu. Od września 1999 r. wszedł w struktury Młodzieżowego Domu Kultury w Toruniu. Od roku 2004, ze względu na liczebność grup i różnorodność form tańca, jaką  uprawia, zespół przyjął nazwę Korporacja Taneczna Baby Jagi. W jej skład wchodzi pięć  grup tanecznych, różniących się repertuarem dostosowanym do wieku (od 5–19 lat). Korporacja łącznie liczy 100 wychowanków czynnie uczestniczących w zajęciach tanecznych i biorących udział w licznych koncertach.

Prowadząca zespół Jolanta Michalak w swoich choreografiach wykorzystuje różnorodną muzykę, począwszy od klasyki poprzez jazz, pop, a na hip-hopie skończywszy. Swoją przygodę z tańcem wychowankowie zaczynają już w wieku  5-6 lat. Najmłodsze grupy zaczynają od inscenizacji bajek (np. "Czerwony kapturek", "O rybaku i złotej rybce"). Zespół nawiązuje w taneczny sposób do historii i legend Torunia, a starsze grupy - do muzyki z lat ’60 i ’80 (wiązanka rockendrollowa "ABBA – lata ’80"). Grupa licealna koncentruje się raczej na układach bardziej awangardowych. Prezentuje wysoki poziom tańca współczesnego w zespole i swoje układy taneczne tworzy przede wszystkim do muzyki współczesnej. Jedną z najwyższych form wtajemniczenia tanecznego jest taniec klasyczny na pointach; tancerki o długoletnim stażu i wysokich umiejętnościach występują w choreografiach klasycznych np. do muzyki F. Chopina. Do ogólnego programu zajęć należą też  elementy akrobatyki i gimnastyki artystycznej, jako formy rozwijającej i podnoszącej poziom tancerzy.

Zespół koncertuje ponad 20 razy w ciągu roku. Od 2004 r. MDK jest organizatorem uroczystej Gali "Złote Miotły", podczas której Prezydent Miasta Torunia wyróżniającym się tancerzom wręcza statuetki – Złote Miotły. Korporacja uświetnia swoimi występami wiele imprez miejskich np.: Święto Miasta, Święto Flagi, 10. Rocznica Przyłączenia Polski do Unii Europejskiej, Światowy Dzień Pokoju,  Rozpoczęcie Festiwalu PROBALTICA itp. Zespół bierze udział również w licznych imprezach charytatywnych tj. Koncert na rzecz Oratorium im. Bł. Ks. Bronisława Markiewicza w Teatrze "Baj Pomorski", Dzień Dziecka MICHAYLAND, Koncerty dla Caritas Diecezji Toruńskiej.

O licznych sukcesach Korporacji Tanecznej Baby Jagi poczytacie TUTAJ, a Jubileuszu 35-lecia istnienia - gratulujemy!

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!