Praca zdalna w urzędach. Do kiedy potrwa? Kiedy będą otwarte urzędy?

i

Autor: pixabay Praca zdalna w urzędach. Do kiedy potrwa? Kiedy będą otwarte urzędy?

Rynek pracy

4-dniowy tydzień pracy to rozwiązanie przyszłości. Kto w Europie jest liderem zmian?

2023-11-06 9:27

W Europie i innych częściach świata rozwiniętego coraz częściej na popularności zyskuje pomysł wprowadzenia 4-dniowego tygodnia pracy. 4-dniowy tydzień pracy to przyszłość w państwach rozwiniętych, które należą głównie do zachodniego świata. Kto jest liderem w sprawie 4-dniowego dnia pracy? Sprawdziliśmy!

4-dniowy tydzień pracy. Gdzie w Europie?

4-dniowy tydzień pracy, znany także jako tydzień skrócony, to model pracy, w którym pracownicy pracują przez cztery dni w tygodniu, zamiast tradycyjnych pięciu dni. Każdy dzień pracy może być dłuższy, aby zachować liczbę godzin pracy, lub krótszy, jeśli pracodawca decyduje o zmniejszeniu liczby godzin pracy w tygodniu. Ten model pracy staje się coraz popularniejszy w niektórych częściach Europy, ale nie jest jeszcze powszechny we wszystkich krajach.

Gdzie dobrze działa 4-dniowy tydzień pracy?

  • Niemcy: W Niemczech wiele firm wprowadziło skrócony tydzień pracy jako część swoich strategii w zakresie równowagi między pracą a życiem prywatnym. Pracownicy mają możliwość wyboru 4-dniowego tygodnia pracy z zachowaniem pełnych godzin lub skróceniem czasu pracy.
  • Holandia: W Holandii istnieją wiele firm i organizacji, które oferują pracownikom 4-dniowy tydzień pracy. To kraj, który jest często uważany za lidera w tym obszarze.
  • Szwecja: Choć nie jest to jeszcze powszechne, to niektóre firmy i organizacje w Szwecji eksperymentują z 4-dniowym tygodniem pracy jako środkiem do zwiększenia produktywności i poprawy jakości życia pracowników.
  • Hiszpania: W Hiszpanii również istnieją firmy, które wprowadziły 4-dniowy tydzień pracy w odpowiedzi na zapotrzebowanie pracowników na większą elastyczność w pracy.

Liderem w zakresie wprowadzania 4-dniowego tygodnia pracy jest obecnie Holandia, gdzie ten model jest stosunkowo powszechny i szeroko akceptowany zarówno przez pracodawców, jak i pracowników. Jednak warto zaznaczyć, że to podejście może się różnić w zależności od branży, firmy oraz regionu w danym kraju.

Listen on Spreaker.