Dzień bez samochodu

i

Autor: Grzegorz Adamczewski

Ekologia i motoryzacja

22 września Europejskim Dniem Bez Samochodu. Przesiadamy się do tramwaju

2023-09-21 10:16

Już w najbliższy piątek, 22 września 2023 r. wszyscy zmotoryzowani, którzy zostawią swoje samochody na parkingu i przesiądą się do miejskiego tramwaju lub autobusu będą mogli podróżować za darmo – warunkiem jest zabranie ze sobą ważnego dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Zrównoważony transport

Rozpoczynający się 16 września Tydzień Zrównoważonego Transportu zakończy Europejski Dzień bez Samochodu, któremu tym razem przewodzi hasło „Oszczędzaj energię”. W sobotę 23 września na mieszkańców Torunia czekają liczne wydarzenia i atrakcje, promujące zdrowy styl życia i przede wszystkim ekologiczny, zrównoważony transport.

Zaproszenie na rajd

W sobotę, 23 września, o godz. 10.00 Oddział Miejski PTTK zaprasza na prawie 30 kilometrowy rajd rowerowy trasami na północ od Torunia z finałem w Zajezdni Tramwajowej MZK w Toruniu.

Od 11.00 w Parku Rudelka, przy hali sportowo-widowiskowej na Bema, na chętnych czekać będą instruktorzy ze Stowarzyszenia Kultury Fizycznej Wytrwam, pod których okiem odbędą się warsztaty nordic walking dla amatorów  (kije nordic walking będzie można wypożyczyć na miejscu).

Ekopiknik

Również od godz. 11.00 zaplanowano ekopiknik i drzwi otwarte w Zajezdni Tramwajowej MZK przy ul. Sienkiewicza. W programie przewidziano konkurs dla dzieci i dorosłych Ekopotyczki rodzinne, testowe jazdy hulajnogą elektryczną, możliwość sprawdzenia swoich sił na trenażerach rowerowych Akademii Kolarskiej Michała Kwiatkowskiego, a także prelekcje nt. bezpieczeństwa w ruchu drogowym, pokazy ratownictwa medycznego, Patrol Eko Straży Miejskiej. W czasie festynu policjanci będą znakować rowery, a nowo otwartymi trasami tramwajowymi kursować będzie darmowy tramwaj turystyczny.

Rośnie liczba samochodów

Jak dowiadujemy się w Wydziale Komunikacji UM, w Toruniu zarejestrowanych jest ponad 150 tys. samochodów, z tego ponad 75% to samochody osobowe. Nie pozostaje to bez wpływu na jakość środowiska miasta, a liczba dni, w których jakość powietrza jest określana jako niezdrowa rośnie z roku na rok.