102. rocznica powrotu Torunia do wolnej Polski. Świętuje miasto i Fort I [AUDIO]

2022-01-13 16:47
102. rocznica powrotu Torunia do wolnej Polski. Świętuje miasto i Fort I [AUDIO]
Autor: Marta Łazarska

18 stycznia 1920 roku Toruń stał się częścią wolnej Polski. Dwa lata temu miasto hucznie obchodziło okrągłą rocznicę. Jak będzie wyglądało świętowanie w 2022 roku?

Choć oficjalne świętowanie odbędzie się we wtorek, to już w ten weekend torunianie będą mogli liczyć na sporą dawkę atrakcji. W niedzielę między 12:00 a 14:00 warto wybrać się w okolice Rynku Staromiejskiego. Tam odbędzie się tradycyjna już Halleriada, gdzie czekać będą na nas pokaz rynsztunku wojskowego, bitwa na szable oraz żołnierskie ognisko. Wszystko to w rytm pieśni z 20-lecia międzywojennego. W świat polskiej muzyki przeniesie nas także Toruńska Orkiestra Symfoniczna, która przygotowała w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki specjalny koncert. „Wieczór polski/Kilar/Lorenc/Dębski/Wesołowski” startuje o godzinie 17:00.

Swoją cegiełkę w tegoroczne świętowanie dokłada także Centrum Kulturalno-Historyczne Fort I. W planach spacer po XX-wiecznym Toruniu i ciekawostki o tym jak zmieniała się rzeczywistość zwykłych mieszkańców, oprowadzanie po forcie oraz okazja, by wypełnić czas najmłodszym w kreatywny sposób.

Jak Fort I uczci 102. rocznicę powrotu Torunia do wolnej Polski? Mówi Anna Lamers

Więcej na temat zapisów oraz poszczególnych wydarzeń przeczytacie także na profilu facebookowym Centrum Kulturalno-Historycznym Fort I w Toruniu.

We wtorek, 18 stycznia świętowanie rozpocznie się złożeniem kwiatów w miejscach upamiętniających torunian zasłużonych dla niepodległości - Ottona Steinborna, Stefana Łaszewskiego oraz Józefa Hallera. O O godz. 15:00 rozpocznie się oficjalna uroczystość z okazji 102. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski. Odbędzie się tradycyjny przemarsz na Rynek Staromiejski oraz uroczystość patriotyczna.