102. rocznica powrotu Torunia do wolnej Polski. Świętuje miasto i Fort I [AUDIO]

i

Autor: Marta Łazarska

102. rocznica powrotu Torunia do wolnej Polski. Świętuje miasto i Fort I [AUDIO]

2022-01-13 16:47

18 stycznia 1920 roku Toruń stał się częścią wolnej Polski. Dwa lata temu miasto hucznie obchodziło okrągłą rocznicę. Jak będzie wyglądało świętowanie w 2022 roku?

Choć oficjalne świętowanie odbędzie się we wtorek, to już w ten weekend torunianie będą mogli liczyć na sporą dawkę atrakcji. W niedzielę między 12:00 a 14:00 warto wybrać się w okolice Rynku Staromiejskiego. Tam odbędzie się tradycyjna już Halleriada, gdzie czekać będą na nas pokaz rynsztunku wojskowego, bitwa na szable oraz żołnierskie ognisko. Wszystko to w rytm pieśni z 20-lecia międzywojennego. W świat polskiej muzyki przeniesie nas także Toruńska Orkiestra Symfoniczna, która przygotowała w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki specjalny koncert. „Wieczór polski/Kilar/Lorenc/Dębski/Wesołowski” startuje o godzinie 17:00.

Swoją cegiełkę w tegoroczne świętowanie dokłada także Centrum Kulturalno-Historyczne Fort I. W planach spacer po XX-wiecznym Toruniu i ciekawostki o tym jak zmieniała się rzeczywistość zwykłych mieszkańców, oprowadzanie po forcie oraz okazja, by wypełnić czas najmłodszym w kreatywny sposób.

Jak Fort I uczci 102. rocznicę powrotu Torunia do wolnej Polski? Mówi Anna Lamers

Więcej na temat zapisów oraz poszczególnych wydarzeń przeczytacie także na profilu facebookowym Centrum Kulturalno-Historycznym Fort I w Toruniu.

We wtorek, 18 stycznia świętowanie rozpocznie się złożeniem kwiatów w miejscach upamiętniających torunian zasłużonych dla niepodległości - Ottona Steinborna, Stefana Łaszewskiego oraz Józefa Hallera. O O godz. 15:00 rozpocznie się oficjalna uroczystość z okazji 102. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski. Odbędzie się tradycyjny przemarsz na Rynek Staromiejski oraz uroczystość patriotyczna.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE