Płonąca gwiazda wybuchnie w kosmosie! Zobaczymy to jeszcze latem!

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Warto wiedzieć!

Płonąca gwiazda wybuchnie w kosmosie! Zobaczymy to jeszcze latem!

2024-07-12 14:03

Lubicie nocą spoglądać w niebo? W kolejnych dniach warto często patrzeć ku górze, by nie ominęło was prawdziwie spektakularne widowisko! Chodzi o wybuch płonącej gwiazdy. Takie widowisko zdarza się niezwykle rzadko. Ostatnio miało to miejsce w 1946 roku!

Wybuch T Coronae Borealis, zwanej „Płonącą Gwiazdą" to wydarzenie, które zdarza się raz na 80 lat. Na dodatek to nietypowe zjawisko zobaczyć będzie można na niebie również na terenie Polski. T Coronae Borealis to podwójny układ gwiazd, który znajduje się o około 3000 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Korony Północnej. Składa się z białego karła i czerwonego olbrzyma. Pierwszy z nich przyciąga materię z zewnętrznych warstw tego drugiego. Proces trwa przez wiele lat, aż w końcu na powierzchni białego karła zgromadzi się krytyczna ilość wodoru. To właśnie ona doprowadza do reakcji termojądrowej, której objawem jest wybuch gwiazdy.

Lego kwiaty i inne najlepsze zestawy dla fanki klocków

Płonąca gwiazda wybuchnie w kosmosie!

Wybuchy T Coronae Borealis powtarzają się regularnie, mniej więcej co 80 lat. Ostatni z nich zaobserwowano w 1946 roku. Według szacowań naukowców, kolejny czeka nas najprawdopodobniej jeszcze w lipcu lub sierpniu 2024 roku. Wybuch sprawi, że jasność gwiazdy wzrośnie i porównywalna będzie do Gwiazdy Polarnej.

Wybuch T Coronae Borealis - kiedy oglądać?

Obserwować niebo powinniśmy oczywiście w godzinach nocnych. Jasność gwiazdy utrzyma się przez kilka dni, jednak nie warto przegapić zdarzenia. Przez mniej więcej tydzień będziemy mogli dostrzec to z Ziemi gołym okiem! Naukowcy zacierają ręce, bo obserwacja wybuchu na T Coronae Borealis pozwoli im w przyszłości lepiej zrozumieć procesy zachodzące w tak zwanych ciasnych układach podwójnych.

QUIZ: Czy mógłbyś polecieć w kosmos? Szybki test!
Pytanie 1 z 7
Czy masz co najmniej 152 cm wzrostu?