Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Bing creator / Dall-E

Nowe technologie

Chiny chcą stworzyć armię robotów. Jakie będzie ich zadanie?

2024-02-07 21:03

Chiny planują stworzyć armię robotów wyposażonych w sztuczną inteligencję (AI). Informacja o planach Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej pojawiła się na łamach South China Morning Post (SCMP). Chińska armia planuje opracować do roku 2035 r. robotycznych agentów specjalnych. Sprawdźcie, jakie będzie ich zadanie.

Każdy, kto oglądał Terminatora lub oglądał filmy SF, zapewne miałby pewne wątpliwości jeśli chodzi o pomysł stworzenia armii robotów, które wyposażone są w sztuczną inteligencję. Najwidoczniej obaw co do buntu robotów z AI nie mają władze Chin, ponieważ jedna z tamtejszych gazet ogłosiła, że wojskowi planują stworzyć własną armię złożoną z inteligentnych robotów, o których umiejętnościach mógłby pozazdrościć sam James Bond.

Chińskie wojsko chce stworzyć armię robotów z AI

Na łamach South China Morning Post (SCMP) pojawiła się informacje o tym, że oddział Armii Ludowo-Wyzwoleńczej współpracuje z zespołem naukowców nad opracowaniem dronów, które w następnej dekadzie mogą zastąpić człowieka w skomplikowanych misjach zagranicznych. Nowy dron, pomyślany jako bezzałogowy statek powietrzny (UAV), powinien móc latać na duże odległości, nurkować głęboko pod wodą i pozostawać w ukryciu przez dłuższy czas. Po otrzymaniu rozkazu może szybko wynurzyć się z wody, ruszyć w stronę celu i zaatakować, a następnie ponownie zniknąć pod wodą. Tego rodzaju maszyny miałyby zastąpić ludzi w trakcie wykonywania niebezpiecznych misji bojowych. Wezwanie do skonstruowania robota do operacji specjalnych nadeszło z jednostki PLA 78092, która niedawno opublikowała w czasopiśmie Fire Control & Command Control szczegóły hipotetycznego planu operacji specjalnych za granicą. Jego autorzy argumentowali, że ta publikacja pomoże chińskim firmom, inżynierom i naukowcom "lepiej zrozumieć wymagania i cele strategiczne chińskiego wojska". Scenariusz ten zakłada, że dochodzi do niewielkiego konfliktu pomiędzy Chinami a jednym z sąsiadujących z nimi krajów. Obie strony zgodziły się używać wyłącznie broni strzeleckiej, takiej jak małe łodzie, drony i działa przeciwlotnicze, aby utrzymać koszty na niskim poziomie i zapobiec eskalacji. Chociaż w planie tej operacji specjalnej nie podano nazwy drugiego państwa, to wspomniano o rzece płynącej wzdłuż granicy obu krajów, która ma średnią głębokość 30 metrów, a maksymalną 40 metrów. Jest wiele rzek, które mogłyby spełnić te kryteria, mp. rzeka Brahmaputra biegnąca z Tybetu do Indii. W tym scenariuszu chińskie wojsko musi przeprowadzić szybki i cichy atak na ważne instalacje głęboko za liniami wroga. W tej akcji zakłada się użycie wyłącznie dronów, które muszą działać samodzielnie lub w rojach, poruszać się po głębokościach rzek, unikać wykrycia i strzelać torpedami w kierunku łodzi wroga. Armia sugeruje również, że drony muszą być wyposażone w zaawansowane systemy wywiadowcze, obserwacyjne i rozpoznawcze (ISR), aby unosić się nad polem bitwy, oceniać uszkodzenia i ustalać, czy po pierwszym ataku konieczne są dalsze działania. Jeśli siły wroga spróbują uciec, mają być w stanie je ścigać i eliminować. To bardzo złożone działania, które może być trudno wykonać jednostkom, zwłaszcza jeśli miałyby przyjąć formę klasycznych latających bezzałogowców. Czy do roku 2035 uda się naukowcom spełnić wszystkie wymagania armii?

Niesamowita historia broni XXI wieku! Jaka jest tajemnica dronów? | Wojna Według Wołoszańskiego
Star Wars QUIZ. Dopasuj nazwę robota do zdjęcia!
Pytanie 1 z 10
Podaj nazwę tego robota
Zdjęcie ilustracyjne