Tuchów: Miasto nie dostało unijnego dofinansowania przez uchwałę przeciwko LGBT [AUDIO]

2020-07-30 13:00 Tomek Piszczek
Nie jesteśmy homofobami - mówi burmistrz Tuchowa
Autor: Łukasz Grygiel Tuchów to gmina wolna od ideologii LGBT+

Tuchów jak co roku aplikował o dofinansowanie z unijnego programu "Partnerstwo miast". Tym razem jednak samorząd nie znalazł się na liście tych, którzy otrzymają wsparcie na podtrzymywanie współpracy zagranicznej. A wszystko przez uchwałę ws. "strefy wolnej od LGBT", której inicjatorami byli tuchowscy radni Prawa i Sprawiedliwości. Miasto co roku z tego programu pozyskiwało od 15 do 20 tys. euro.

POSŁUCHAJ: O tym co miasto traci przez uchwałę mówi Magdalena Marszałek, Burmistrz Tuchowa

- W środę 29 lipca przekazałam taką informację radnym i poprosiłam ich o ponowne rozważenie sprawy - mówi burmistrz Tuchowa Magdalena Marszałek. Żeby spotkali się na spokojnie gdy emocje już opadną i przedyskutowali temat tej rezolucji. Czy ona rzeczywiście ma sens w takim momencie? Czy ona nam pomaga czy bardziej szkodzi? Mam nadzieję że radni jeszcze raz się nad tym zastanowią. Nie chcę się jednak wypowiadać za nich.

Zamieszanie związane z utratą dofinansowania przez rezolucję o "gminie wolnej od ideologii LGBT+" to nie tylko strata finansowa, ale przede wszystkim wizerunkowa. Co roku miasto odwiedzało nawet ponad sto osób ze wszystkich miast partnerskich Tuchowa. Pieniądze pozwalały na zapewnienie im noclegu, wyżywienia oraz odwiedzanie atrakcji turystycznych regionu. Zdaniem burmistrz Marszałek korzystali na tym przede wszystkim mieszkańcy i lokalni przedsiębiorcy.

Tymczasem utrata unijnego dofinansowania to nie jedyne reperkusje, które spotkały Tuchów po przyjęciu przez radnych rezolucji o "gminie wolnej od ideologii LGBT+" W połowie lutego bieżącego roku francuskie miasto Saint-Jean-de-Braye zerwało partnerskie relacje z Tuchowem. O sprawie pisaliśmy >>>TUTAJ<<<. Z podobnym problemem zmaga się również Nowy Sącz. Także w tym mieście przyjęto rezolucję przeciwko ideologii LGBT, która sprawiła że miasto nie skorzysta w tym roku z pieniędzy programu "Partnerstwo miast". 

O komentarz próbowaliśmy poprosić również przewodniczącego Rady Miejskiej Tuchowa Stanisława Obrzuta. Jak dotąd nie udało nam się z nim skontaktować.

Strefy wolne od pieniędzy z UE. "Będzie dobrze" Adama Federa, odc. 82.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.