Spór o uchwałę LGBT+ w Tuchowie. „Nie jesteśmy homofobami”

2020-02-17 14:14
Nie jesteśmy homofobami - mówi burmistrz Tuchowa
Autor: Łukasz Grygiel Tuchów to gmina wolna od ideologii LGBT+

Francuskie miasto zerwało partnerskie relacje z podtarnowskim Tuchowem. Powodem jest przyjęta przez tutejszych radnych rezolucja o "gminie wolnej od ideologii LGBT+".

Francuscy radni z Saint-Jean-de-Braye uznali, że uchwała jest homofobiczna i niezgodna z ich przekonaniami. - Być może radni zrozumieją swój błąd - komentuje Monika Bujak z grupy „Tęczowy Tarnów”.

- Jeżeli grupa osób, najwyraźniej niedoedukowanych, postanawia przyjąć taką rezolucje i oficjalnie i głośno mówi „my bronimy się przed LGBT” to stawia nas to w roli homofobicznej, pozostajemy daleko z tyłu. To w XXI wieku jest już wstydem - mówi Monika Bujak.

Posłuchaj. Mówi Monika Bujak z grupy "Tęczowy Tarnów"

Umowa partnerska pomiędzy francuskim miastem a Tuchowem trwała 25 lat. Nad zerwaniem kontaktów ubolewa Burmistrz Tuchowa Magdalena Marszałek.

- Nie jesteśmy homofobami. Nie ukrywajmy – rezolucja o LGBT została wprowadzona przez klub radnych Prawa i Sprawiedliwości. Nie byłam wnioskodawcą. Miałam inne zdanie. Podjęcie takiej uchwały nie jest zdaniem wyrażonym przez mieszkańców. To nie jest gmina zamknięta na świat. Mamy partnerów w wielu krajach Europy i bardzo o te kontakty dbamy i się tym szczycimy - mówi Magdalena Marszałek.

Porozumienie z francuskim miastem niebawem przestanie obowiązywać
Autor: Łukasz Grygiel Porozumienie z francuskim miastem niebawem przestanie obowiązywać

Burmistrz ma obawy, że w ślad za francuskim miastem pójdą kolejne miasta partnerskie m.in. z Niemiec lub Czech. Tymczasem na zerwaniu umowy partnerskiej najbardziej ucierpi młodzież z Tuchowa. To ona najchętniej korzystała z międzynarodowych wymiany współfinansowane przez oba miasta.

Posłuchaj. O zerwaniu porozumienia mówi Burmistrz Tuchowa Magdalena Marszałek